Przewodniczący PKW: przezroczyste urny są od ponad roku

Nie trzeba zmieniać Kodeksu wyborczego po to, by wprowadzać przezroczyste urny wyborcze, bo te funkcjonują już od ponad roku – powiedział w wywiadzie dla wyborcza.tv przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Skomentował w ten sposób pojawiające się w mediach informacje o możliwych zmianach w Kodeksie wyborczym. Sędzia Hermeliński podkreślił jednocześnie, że PKW nie ma oficjalnej wiedzy o ewentualnych zmianach. „Nie mamy żadnych miarodajnych informacji, jakie zmiany miałyby być wprowadzone” – podkreślił.

Sędzia Hermeliński zauważył, że dotychczas zarówno Państwowa Komisja Wyborcza jak i Krajowe Biuro Wyborcze były informowane o planowanych zmianach w prawie wyborczym i proszone o opinie na ich temat. „Chcielibyśmy wiedzieć, bo jeśli mają być jakieś zmiany i na przykład jednego dnia miałyby się odbyć wybory samorządowe i referendum, to musimy się do tego przygotować i przygotować także nasz system informatyczny. Nie można nas trzymać w takiej niepewności” – powiedział Przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński przypomniał, że Państwowa Komisja Wyborcza dwa lata temu wystosowała memorandum do najważniejszych osób w państwie, dotyczącym propozycji zmian w prawie wyborczym. Było to po wyborach prezydenckich i parlamentarnych, ale do dziś PKW nie dostała żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Sędzia Hermeliński powiedział także, że wymieniane jako kluczowa zmiana przezroczyste urny do głosowania w wyborach obowiązują już od ponad roku. Na problem zachowania tajności głosowania przy użyciu przezroczystych urn zwracał ostatnio uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Przewodniczący PKW przyznał, że może wystąpić niebezpieczeństwo, iż głos wrzucony do urny może ułożyć się tak, że inna osoba zauważy, jak ktoś zagłosował. Jednak w ocenie Przewodniczącego PKW takie ryzyko jest minimalne. Ponadto wyborca może poprosić obwodową komisję wyborczą o wydanie koperty na karty do głosowania.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:24-10-2017 14:07
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:24-10-2017 14:33
  Wprowadził:Anna Godzwon