Przewodniczący PKW: zmiany w Kodeksie wyborczym nie wpłyną na polepszenie organizacji wyborów

Wzięcie odpowiedzialności za wybory na pewno będzie dużo trudniejsze, gdy od nas niewiele będzie zależało. To rząd będzie miał decydujący wpływ na kształtowanie struktur organów wyborczych – powiedział w wywiadzie dla portalu dziennik.pl Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do przyjętej przez Sejm nowelizacji Kodeksu wyborczego, zgodnie z którą kandydatów na Szefa Krajowego Biura Wyborczego i nowych komisarzy wyborczych przedstawiać będzie minister spraw wewnętrznych i administracji. W ocenie sędziego Hermelińskiego, choć PKW pozostanie formalnie najwyższym organem wyborczym, to jej uprawnienia będą tak wątłe, że praktycznie nie będzie mieć ona możliwości zarządzania procesem wyborczym. „Przy czym to my będziemy ponosić pełną odpowiedzialność, a nie rząd czy minister, jeśli wybory się nie powiodą lub zostaną zdestabilizowane” – zaznaczył Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW ocenił, że powoływanie komisarzy wyborczych będzie de facto w rękach ministra Mariusza Błaszczaka. ”Wprowadza się restrykcyjny przepis, wręcz bat na PKW, że jeśli spośród kandydatów wskazanych przez ministra PKW nie dokona wyboru, to minister będzie mógł niezwłocznie zrobić to sam. A przecież mogą zdarzyć się sytuacje, że PKW będzie wahała się z powołaniem poszczególnych kandydatów z reguły na brak ich doświadczenia czy aktywność polityczną” – zaznaczył Wojciech Hermeliński. Podkreślił, że komisarze to przedstawiciele PKW w terenie, w związku z tym Komisja musi mieć do nich zaufanie. „Nie można więc takich kandydatów nam narzucać i przywozić w teczkach” – podkreślił sędzia Hermeliński.

 Wojciech Hermeliński powiedział także, że zmiany w Kodeksie wyborczym prowadzą do ubezwłasnowolnienia PKW, sprowadzenia jej do roli atrapy lub wydmuszki. „Nasza rola będzie sprowadzać się praktycznie do legitymizowania działań ministra, zostaliśmy wywłaszczeni z naszych podstawowych funkcji” – podkreślił sędzia Hermeliński. Powtórzył, że zwrócił się z prośbą o spotkanie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.” Nie chciałbym naciskać na pana prezydenta w kwestii tego, co ma zrobić z szykowaną ustawą, czy należy ją zawetować. W niej zawarte są także pozytywne rzeczy, np. podkreślenie roli mężów zaufania i wprowadzenie kamer w lokalach wyborczych. Ale mimo to chciałbym uzmysłowić panu prezydentowi niebezpieczeństwa, jakie kryją się za niektórymi proponowanymi zmianami, także tymi, które dodano w ostatnim czasie do projektu ustawy” – powiedział. Przewodniczący PKW dodał, że liczy także na merytoryczną dyskusję w Senacie nad proponowanymi zmianami.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:15-12-2017 17:58
    Wprowadził:Anna Godzwon