Przewodniczący PKW: Chcemy, by karta wyborcza była przyjazna dla wyborcy

Państwowa Komisja Wyborcza będzie sugerować się opinią wyborców przy podejmowaniu decyzji w sprawie kształtu karty do głosowania – zapowiedział Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Sędzia Hermeliński oraz Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj zaprezentowali raport z konsultacji kształtu kart, prowadzonych przez PKW i KBW od listopada 2016 do czerwca 2017 roku.

Z raportu wynika, że ponad 70 procent uczestników konsultacji kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych opowiedziało się za kartą w postaci książeczki formatu A4. Niespełna 10 procent wybrało kartę wielkoformatową – A0 lub A 1. Nieco ponad 19 procent nie miało w tej sprawie zdania lub miało inne propozycje.

Przewodniczący PKW powiedział na konferencji prasowej, że wybory samorządowe są najtrudniejsze, bo każdy wyborca w zależności od miejsca zamieszkania otrzymuje trzy lub cztery karty do głosowania. Dlatego ważne jest, by karta taka była dla wyborcy przyjazna i łatwa w posługiwaniu się. „Większość osób opowiedziała się za <książeczką> twierdząc, że jest ona lepsza w użytkowaniu” – podkreślił sędzia Hermeliński. Zapowiedział, że PKW na pewno wyciągnie wnioski z wyników konsultacji. „Opinie wyborców są dla nas ważne” – podkreślił przewodniczący PKW.

Sędzia Hermeliński zaznaczył, że zgodnie z Kodeksem wyborczym karta do głosowania może być albo jednostronnie zadrukowaną kartką, albo broszurą.

W konsultacjach wzięło udział ponad 13 tysięcy wyborców z całego kraju. Za kartą wielkoformatową – tak zwaną „płachtą” opowiedziało się 1305 wyborców, co stanowi 9,94 %. Za kartą zbroszurowaną – tak zwaną „książeczką” – 9324 wyborców, co stanowi 70,98 %. 2507 osób nie miało w tej sprawie zdania, nie zajęło jednoznacznego stanowiska lub przedstawiło własne propozycje – co stanowi 19,08%.

Wojciech Hermeliński nie wykluczył, że Państwowa Komisja Wyborcza na najbliższym posiedzeniu w poniedziałek, 2 października, może podjąć decyzję o tym, jak będzie wyglądać karta.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Dziś spotkania PKW z kandydatami na Szefa KBW
 • Szef KBW do premiera: konieczność pilnych zmian w budżecie państwa
 • Wojciech Hermeliński: Szefem KBW nie powinna być osoba afiliowana politycznie
 • Spotkanie PKW z kandydatami na Szefa KBW w najbliższą środę
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:25-09-2017 12:31
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:25-09-2017 12:33
  Wprowadził:Anna Godzwon