Sędzia Hermeliński: Państwowa Komisja Wyborcza jest niezawisła

Skoro zakładamy, że Państwowa Komisja Wyborcza jest organem niezawisłym i niezależnym, to nie powinno być to ciało polityczne – tak Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński skomentował w Polskim Radiu 24 projekt zmian w sposobie powoływania członków Komisji. Zgodnie z poselskim projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego w składzie PKW zostanie tylko 2 sędziów – jeden z Trybunału Konstytucyjnego i jeden z Naczelnego Sądu Administracyjnego, pozostałe 7 osób wybierze Sejm. Takie zmiany mają wejść w życie w 2019 roku. Obecnie PKW liczy 3 sędziów TK, 3 z NSA i 3 z Sądu Najwyższego.

Przewodniczący Hermeliński przypomniał, że obecnie kandydatów na członków PKW wskazują prezesi sądów, a powołuje ich prezydent. „ Jeśli ustawodawca uważa, że taki model się nie sprawdza,  to niech wprowadzi system partyjno-rządowy”- ocenił. Przewodniczący PKW podkreślił, że Komisja Wenecka wskazuje polski system sędziowski jako wzór dla krajów wschodzącej demokracji.  „Jeśli ma być to system niezależny i niezawisły, to nie może podlegać jakiejś zewnętrznej kontroli. Inaczej będzie jak przed 1989 rokiem, kiedy to komisja wyborcza była powoływana przez polityków” – dodał Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW powtórzył, że główne zastrzeżenia do projektu zmian w Kodeksie wyborczym dotyczą zmiany struktury organów wyborczych – powołania nowych komisarzy wyborczych i zmian w Krajowym Biurze Wyborczym. Poinformował, że spotka się z Marszałkiem Sejmu, by przekazać mu szczegółowe zastrzeżenia wobec projektu. Zamierza także zabrać głos w sejmowej debacie nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym.  

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:23-11-2017 10:39
    Wprowadził:Anna Godzwon