Przewodniczący PKW: system partyjno-rządowy zamiast sędziowskiego w wyborach

System sędziowski w wyborach to gwarancja niezależności i niezawisłości procesu wyborczego – powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński podczas obrad sejmowej komisji do spraw zmian w Kodeksie wyborczym. „Nie wiem, czy niezależność sędziowska tak uwiera wnioskodawców, że chcą od niej odejść” – podkreślił.

Sędzia Hermeliński zauważył, że poza członkami Państwowej Komisji Wyborczej sędziami są także komisarze wyborczy, co w myśl projektu zmian Kodeksu wyborczego ma się teraz zmienić. Nowi komisarze wyborczy mają legitymować się tylko wykształceniem prawniczym, a od 2019 roku w składzie PKW ma być tylko dwóch sędziów i siedem osób powoływanych przez Sejm. „Proszę to jasno i uczciwie powiedzieć wyborcom: nie chcemy systemu sędziowskiego, sędziowie nie zasługują na to, by być wiarygodni, wiarygodne będą osoby wskazane przez organ polityczny, jakim jest Sejm i będzie nowy system rządowo-partyjny”  – mówił Przewodniczący PKW, zwracając się do autorów projektu.

Przewodniczący PKW po raz kolejny powtórzył, że nierealne będzie powołanie przez PKW prawie 400 komisarzy wyborczych w czasie dwóch miesięcy. Podkreślił, że komisarz ma być przedstawicielem Komisji, więc PKW musi spotkać się z kandydatem, poznać jego doświadczenie i dorobek. Jego zdaniem powierzenie funkcji komisarzy osobom, które nie są sędziami, oznacza "obniżenie kryterium wiedzy". Wojciech Hermeliński podkreślił, że niemożliwe jest, by zupełnie nowe osoby w sposób racjonalny i właściwy dokonały podziału kraju na okręgi i obwody głosowania.

Wojciech Hermeliński ocenił także, że zmiana Szefa Krajowego Biura Wyborczego, która ma się dokonać w myśl projektu w ciągu 30 dni od jego wejścia w życie oznacza, że Państwowa Komisja Wyborcza zostanie pozbawiona „prawej ręki”, osoby, kierującej organizacją wyborów od strony techniczno-organizacyjnej. „Wprowadzona zostanie nowa osoba o proweniencji politycznej, namaszczona przez organy polityczne, nie widzę uzasadnienia,  dlaczego tak się czyni i dezorganizuje się pracę PKW”  - podkreślił. Zgodnie z propozycjami zmian w Kodeksie wyborczym nowego Szefa KBW Komisja wybierze spośród kandydatów, zgłoszonych przez Sejm, Senat i prezydenta. „Obawiamy się że osoba, która będzie kierowała KBW, będzie bez żadnego doświadczenia, a to na kilka miesięcy przed wyborami grozi destabilizacją” – zaznaczył.

Przewodniczący PKW zwrócił także uwagę, że wnioskodawcy przenoszą na PKW podział na okręgi i obwody głosowania, w przypadku, gdy nie poradzi sobie z tym komisarz. „Nie bardzo wyobrażam sobie, jak mielibyśmy to robić, czy pojedziemy w teren i mamy jakoś to dzielić?” – pytał sędzia Hermeliński.  Zaznaczył, że teraz jest to obowiązek gminy i to rada gminy dokonuje podziału. „Nie bronimy się przed obowiązkami, ale nie możemy podjąć się obowiązków, które są nierealne” – oświadczył Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW odpierał także zarzuty, że nad komisją ma żadnej kontroli nad PKW. Wskazywał, że jest ona na trzech płaszczyznach – sądy orzekają o ważności wyborów, prezydent w każdej chwili może odwołać każdego członka PKW, każdy członek PKW jako sędzia podlega także kontroli dyscyplinarnej. Oświadczył także, że Państwowa Komisja Wyborcza ani Krajowe Biuro Wyborcze nie utrudniały mężom zaufania w wyborach dostępu do swoich prac.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:30-11-2017 11:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:30-11-2017 13:19
  Wprowadził:Marcin Lisiak