Przewodniczący PKW: nie ma atmosfery merytorycznej dyskusji

Nie ma dobrej atmosfery do merytorycznej dyskusji na komisji, zajmującej się zmianami w Kodeksie wyborczym – powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w programie „Popołudniowe Graffitti” w Polsat News. „W zasadzie wszystkie nasze argumenty były zbywane tym, że teraz wybory będą usprawnione i  transparentne, a na dodatek wciąż słyszeliśmy, że wybory są sfałszowane” – zaznaczył. Wyjaśnił, że PKW zamierza uczestniczyć w dalszych pracach nad Kodeksem wyborczym, głównie w Senacie. „Czytałem dzisiaj, że pan marszałek wystosowuje zaproszenie na posiedzenie Senatu i na posiedzenie komisji, zamierzam z tego zaproszenia skorzystać” – poinformował sędzia Hermeliński.

Przewodniczący PKW ocenił także, że wprowadzenie nowej definicji znaku „X”, zgodnie z którą za taki znak uznawane będą „co najmniej dwie linie, przecinające się wewnątrz kratki”, może doprowadzić do chaosu przy ustalaniu wyników głosowania. „Przewodniczący obwodowych komisji będą jeździć do komisji terytorialnych, a ci z kolei do nas z prośbami o wyjaśnienie intencji wyborcy. Będzie masa zapytań i niejasności” – przewiduje sędzia Hermeliński.

W ocenie sędziego Hermelińskiego likwidacji głosowania korespondencyjnego towarzyszyły „przesadzone argumenty” o tym, że może ono prowadzić do fałszowania wyborów. Jego zdaniem większe możliwości nadużyć rodzi pozostawione głosowanie przez pełnomocnika. „Wyborca może powiedzieć „Głosuj na Kowalską”, a pełnomocnik pójdzie i zagłosuje na Malinowskiego. Tu jest większa możliwość zafałszowania intencji wyborcy . To jest nie do udowodnienia” – tłumaczył Przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński przyznał, że wciąż liczy na to że parlament podczas swoich prac uwzględni uwagi PKW. „Przed pierwszym czytaniem projektu byłem zaproszony do pana marszałka Sejmu na rozmowę, były tam rozważane różne możliwości. Nie były to żadne obietnice, ale był rodzaj deklaracji, że te nasze niektóre uwagi będą rozpatrzone" – mówił Wojciech Hermeliński.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:04-12-2017 23:47
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:04-12-2017 23:50
  Wprowadził:Anna Godzwon