Szef KBW: zbyt duży chaos w proponowanych przepisach

Nie mówimy, że nie da się przeprowadzić wyborów, mówimy, że może być chaos organizacyjny i destabilizacja systemu wyborczego – powiedziała w Radiu TokFM Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wyjaśniła, że zmiany, proponowane w kodeksie wyborczym w takiej formie, w jakiej zostały złożone w Sejmie wymagałyby czasu, którego wnioskodawcy nie przewidzieli.  „Jeśli ustawodawca chce, by byli nowi komisarze, nowi urzędnicy wyborczy, to może to przeprowadzić, ale nie w tak krótkim czasie. Jest zbyt duży chaos w tych przepisach, by móc sprawnie przeprowadzić wybory samorządowe w przyszłym roku” – podkreśliła Szef KBW.

Minister Tokaj podała jako przykład nowy podział kraju na okręgi wyborcze. Przypomniała, że po wejściu w życie obecnego Kodeksu samorządy miały 15 miesięcy na dokonanie tego podziału. Zgodnie natomiast z proponowanymi zmianami jeden nowy komisarz wyborczy miałby na podział swojego województwa trzy miesiące. „Według nas to jest fizycznie niemożliwe, bo nie tylko trzeba przeanalizować mapy, wyliczyć normę przedstawicielstwa,  dostosować każdy okręg do wymogów kodeksu” – tłumaczyła Szef KBW. Zaznaczyła, że błędne wytyczenie granic okręgu może być podstawą protestu wyborczego. Podkreśliła też, że obecna struktura organizacyjna związana z przygotowaniem i przeprowadzaniem wyborów sprawdza się. Wybory organizują ludzie, którzy mają w tym doświadczenie, a zgodnie z proponowanymi zmianami ich przygotowaniem mieliby zająć się nowi komisarze i nowi urzędnicy. W ocenie Szefa KBW tak poważne zmiany jakie przewidują autorzy projektu, wymagają czasu, którego przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi nie ma.

Beata Tokaj poinformowała także, że ze względu na sumy, które KBW musiałoby wydać na komputery i kamery do lokali wyborczych, przetargi na sprzęt musiałyby się odbywać zgodnie z normami Unii Europejskiej. Zaznaczyła, że taki przetarg trwa około pół roku. "Biorąc pod uwagę wszystkie procedury mogłoby się okazać, że będą kłopoty z dostarczeniem tego sprzętu" - podkreśliła minister Tokaj,

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:17-11-2017 9:46
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:17-11-2017 10:34
  Wprowadził:Anna Godzwon