Wojciech Hermeliński w TVN24: system sędziowski sprawdził się w PKW

Zmiana sposobu wyboru PKW tworzy niezrozumiałą hybrydę sędziów i polityków – ocenił w programie „Tak jest” w TVN24 Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do jednej z propozycji zmian w Kodeksie wyborczym, zgodnie z którą po wyborach parlamentarnych w 2019 roku wygasłaby kadencja obecnej Komisji. Nowa składałaby się z dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego oraz siedmiu osób powoływanych przez Sejm.

Zdaniem sędziego Hermelińskiego model PKW złożonej z sędziów sprawdził się, a w nowym projekcie sędziowie sprowadzeni zostali do „listka figowego” dla osób, wybieranych przez parlament. „Kandydaci Sejmu byliby w jakiś sposób stygmatyzowani, jako osoby o charakterze politycznym” – podkreślił Przewodniczący PKW. Zauważył, że Komisja rozpatruje sprawozdania finansowe partii politycznych – a to oznacza, że osoby wybrane przez Sejm byłyby sędziami w sprawie partii, które ich nominowały.

Przewodniczący PKW powtórzył zastrzeżenia do co zmiany struktury organów wyborczych i powoływania nowych komisarzy wojewódzkich i powiatowych, które proponowane są w projekcie noweli Kodeksu wyborczego. Zwrócił uwagę na problemy, jakie mogą nastręczać zmiany w ustalaniu ważności oddanego głosu i wyraził obawę, że wprowadzenie drugiej komisji do liczenia głosów opóźni podanie wyników głosowania. Wojciech Hermeliński pozytywnie ocenił natomiast wprowadzenie kamer do lokali wyborczych. Jego zdaniem zapewni to większą transparentność i przejrzystość wyborów oraz będzie sprzyjać gwarancjom dla uczciwości głosowania.

Wojciech Hermeliński zaznaczył, że PKW nie została zaproszona do konsultacji w sprawie proponowanych zmian. Poinformował jednocześnie, że Komisja przesłała swoje uwagi do projektu prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz szefom klubów poselskich. „Byłoby nieuczciwe wobec wyborców ,ale także wobec projektodawców, gdybyśmy nie powiedzieli o naszych zastrzeżeniach wobec zmian w Kodeksie wyborczym i zataili je, myśląc, że jakoś to będzie. Jakoś tam nie będzie”- powiedział Wojciech Hermeliński.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:18-11-2017 2:43
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:18-11-2017 3:00
  Wprowadził:Anna Godzwon