Przewodniczący PKW: karta-książeczka wygodniejsza dla wyborcy

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wyraził opinię, że karta do głosowania w formie broszury A4 jest bardziej praktyczna i wygodniejsza dla wyborcy. Sędzia Hermeliński oraz Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj spotkali się z mieszkańcami Piaseczna w ramach konsultacji kształtu kart wyborczych w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Przewodniczący PKW przyznał, że zaletą karty wielkoformatowej – tak zwanej płachty – może być to, że wszyscy kandydaci są jednocześnie widoczni dla wyborcy. Zauważył jednak, że taką kartą trudno jest się posługiwać, w lokalach wyborczych nie ma tyle miejsca, by rozłożyć kartę i zachować warunki tajności oddawania głosu. Dodatkowo karta ta jest barierą dla osób niepełnosprawnych – sędzia Hermeliński przypomniał, że PKW i KBW zorganizowały konferencję z udziałem osób z niepełnosprawnością i w ich jednoznacznej ocenie karta ta jest niewygodna i niepraktyczna. Szef PKW zaprezentował przykładową kartę formatu A0 oraz proponowane wzory kart-książeczek. „To nie jest tak, że przygotowaliśmy taką dużą kartę, by zniechęcić do płachty, tak może wyglądać przykładowa karta, gdy w dużym okręgu wyborczym wystartuje wiele komitetów i zgłoszą one maksymalną liczbę kandydatów” – powiedział Wojciech Hermeliński. Zwrócił także uwagę na rozmiary nakładki w alfabecie Braille’a dla wyborców niewidomych i niedowidzących, która musi być dopasowana do rozmiaru karty.

Uczestnicy spotkania -  samorządowcy, osoby pracujące w obwodowych komisjach wyborczych w poprzednich wyborach, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy – jednoznacznie opowiedzieli się za kartą w formie książeczki. Ich zdaniem karta-płachta jest nieporęczna i niepraktyczna, także z punktu widzenia pracy komisji obwodowych. Mieszkańcy Piaseczna zgłaszali jednocześnie uwagi do instrukcji do głosowania – wśród nich np. że warunki oddania ważnego głosu powinny być wyraźnie opisane.

Uczestnicy konsultacji interesowali się także możliwością wprowadzenia w Polsce głosowania elektronicznego oraz ewentualnym wspólnym głosowaniem w wyborach samorządowych i referendum ogólnokrajowym.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz na kanałach PKW i KBW w portalach społecznościowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:17-05-2017 21:44
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:17-05-2017 22:17
  Wprowadził:Anna Godzwon