Komunikat z konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej w dniu 26 listopada 2006 r. o godzinie 10.00 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej

KOMUNIKAT

Z KONFERENCJI PRASOWEJ PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ

W DNIU 26.11.2006 O GODZINIE 10.00 W SIEDZIBIE PKW.

Dnia 26 listopada 2006 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej odbyła się konferencja prasowa dotycząca drugiej tury głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W konferencji udział wzięli:

Zastępca przewodniczącego: sędzia Stanisław Kosmal

Członek PKW: sędzia Włodzimierz Ryms,

oraz Sekretarz PKW: Minister Kazimierz Wojciech Czaplicki, Kierownik Krajowego Biura Wyborczego

Sędzia Stanisław Kosmal poinformował, że liczba wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wybranych w I turze wynosi 1633. Spośród nich 1351 było wybranych także w poprzednich wyborach samorządowych 2002. Nie zostało wybranych w I turze 843 wójtów, burmistrzów i prezydentów. W II turze zostanie wybranych 827, ponieważ w 16 przypadkach termin głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów został odroczony na 10 grudnia. Powodem przełożenia głosowania jest wycofanie zgody na kandydowanie, a w dwóch przypadkach (gmina Dziwnów, powiat kamieński, woj. zachodniopomorskie i Dorohusk, powiat chełmski, woj. lubelskie) kandydat nie miał prawa wybieralności.

2 wójtów i burmistrzów - w Rajgrodzie powiat grajewski woj. podlaskie oraz w Gręboszowie powiat dąbrowski woj. małopolskie będzie wybranych przez radę.

Jak donoszą komisarze wyborczy, wybory przebiegają bez większych zakłóceń. W dwóch przypadkach, obwodowa komisja wyborcza: nr 51 w Warszawie oraz 334 w Łodzi -  przedłużyły głosowanie. W Warszawie, z powodu niestawienia się do pracy przewodniczącej komisji, głosowanie rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem, w związku z czym zostanie ono przedłużone do godziny 21.00. W Łodzi natomiast z powodów technicznych lokal wyborczy został otwarty o godz. 6.15, dlatego zakończenie głosowania nastąpi tam o godz. 20.15.

Jak podał sędzia Kosmal, policja odnotowała kilka drobnych incydentów zakłócających ciszę wyborczą (rozrzucanie ulotek, niszczenie plakatów wyborczych, wybicie szyby w jednym lokalu wyborczym). W Kamieniu Pomorskim spalono samochód oklejony plakatami jednego z kandydatów.

Następna konferencja odbędzie się w siedzibie PKW o godz. 13.30. Zostaną wówczas podane informacje o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania wg stanu z godz. 12.00.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:25-02-2016 10:46
    Wprowadził:Hubert Puchała