Spokojne wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 10.11.2002 r., godz. 14.00

Spokojne wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

 

Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 6 rano - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej  Ferdynand Rymarz. Poinformował także, iż głosowanie przebiega bardzo spokojnie.

 

 

Przewodniczący Ferdynand Rymarz powiedział, że z meldunków jakie docierają do PKW wynika, że nie zanotowano żadnych istotnych incydentów wyborczych. Także policja nie odnotowała poważniejszych incydentów wyborczych.

 

Przewodniczący PKW poinformował na spotkaniu z dziennikarzami jedynie o kilku drobnych wydarzeniach. W gminie Gnojno w województwie świętkokrzyskim nie rozpoczęto głosowania o godz. 6 rano, bowiem w nazwisku jednego z kandydatów popełniono błąd: literę "a" zamieniono na "e". W opinii komisarza wyborczego, można było ten błąd poprawić ręcznie na karcie. Jednak gminna Komisja Wyborcza zdecydowała się na druk nowych kart. Głosowanie rozpoczęto o godzinie 10 i tym samym głosowanie przedłużono do godz.24.00.

 

W gminie Michałowice w województwie mazowieckim jeden z kandydatów na wójta przyszedł do lokalu wyborczego o godz. 6:15 i nie chciał go opuścić po głosowaniu mimo zwrócenia się o to do niego przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Interweniowała w tej sprawie także przybyła na miejsce przewodnicząca gminnej komisji wyborczej. Dopiero interwencja policji spowodowała jego odejście.

 

W gminie Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim zwolennik jednego z kandydatów na wójta chciał monitorować pracę obwodowych komisji wyborczych przez instalację własnych kamer. Komisarz wyborczy odmówił z uwagi na ustawową tajność głosowania i tajność ustalenia jego wyników - zakończył przewodniczący PKW.

 

Z uwagi na to, że w 1202 miastach i gminach żaden z kandydatów nie uzyskał w pierwszej turze więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, dlatego też w tych miastach i gminach odbywa się w dzisiaj druga tura wyborów.

 

W trzech gminach druga tura nie odbędzie się, mimo że w pierwszej turze nie wybrano tam wójta.
W Pakości (woj. kujawsko-pomorskie), Czerniejewie (woj. wielkopolskie) i Suchaniu (woj. zachodniopomorskie) wyboru wójta dokona rada gminy. W każdej z tych gmin w pierwszej turze kandydowała tylko jedna osoba i nie uzyskała poparcia ponad połowy wyborców, którzy oddali ważne głosy.

 

W przypadku, gdy w drugiej turze wyborów obaj kandydaci otrzymają tę samą liczbę głosów, o tym, który zostanie wybrany zadecyduje większa liczba obwodów głosowania, w której jeden z kandydatów uzyska więcej głosów. Jeśli obaj kandydaci uzyskają w tej samej liczbie obwodów większą liczbę głosów o uzyskaniu mandatu wójta (burmistrza i prezydenta) rozstrzygnie losowanie przeprowadzone przez terytorialną komisję wyborczą.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:25-02-2016 12:17
    Wprowadził:Hubert Puchała