Czterech nowych prezydentów 28.10.2002 (21:30)

W Gorzowie Wlkp., Lesznie, Rybniku i Koszalinie wybrano prezydenta w pierwszej turze wyborów samorządowych - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej.

Prezydenta miasta nie udało się wyłonić w pierwszej turze wyborów samorządowych m.in. w Radomiu, Bytomiu, Poznaniu, Częstochowie, Zamościu, Łomży, Elblągu, Przemyślu, Lublinie i Siedlcach.

Na próbie 13 miast na prawach powiatu frekwencja wyniosła 36, 88 procenta, natomiast na próbie 8 procent obwodów głosowania, frekwencja wyniosła 49,66 procenta. Jednak przewodniczący PKW zastrzegł, iż wyniki te nie są miarodajne przy ustalaniu frekwencji w całym kraju. Dodał, że na ustalenie frekwencji w całym kraju trzeba jeszcze poczekać.

Sędzia Stanisław Zabłocki tak skomentował informacje o kłopotach z liczeniem głosów: "System komputerowy trapi schorzenie, a jego objawem jest powolne dostarczanie informacji z terytorialnych komisji, które spływają wąskim strumykiem".Dodał, iż cały czas trwają prace nad usprawnieniem systemu. Zostanie również uruchomiony system awaryjny. Liczenie głosów nie jest w najmniejszym stopniu zagrożone.

Ferdynand Rymarz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, na początku konferencji przypomniał, że wyniki głosowania i wyniki wyborów ogłaszają terytorialne komisje wyborcze. Natomiast zadaniem PKW jest podanie zbiorczych wyników w skali kraju i ogłoszenie ich w Dzienniku Ustaw. (mdz)

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:25-02-2016 12:19
    Wprowadził:Hubert Puchała