Głosowanie zakończone 27.10.2002 (22.30)
Głosowanie zostało zakończone o godzinie 20.00 - oświadczył Jan Kacprzak, Zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Dodał, że w około 11 komisjach obwodowych głosowanie zostało przedłużone w związku z problemami, które wynikły w ciągu dnia. Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów będą znane najpóźniej do 31 października. 

Jak zapowiedział Zastępca Przewodniczącego PKW, w pierwszej kolejności poznamy wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Dłużej - do 10 dni - trzeba będzie poczekać na wyniki wyborów na radnych gmin, powiatów i do sejmików wojewódzkich. 

W podliczaniu głosów wyborców nie pomoże pilotażowy program informatyczny. Miał on przyspieszyć podliczanie głosów oraz umożliwić przesyłanie wyników drogą elektroniczną. Pilotaż nie spełnił oczekiwań w takim zakresie jak przypuszczaliśmy - powiedział Zastępca Przewodniczącego sędzia Kacprzak. Podkreślił, że problemy wynikały zarówno od strony ludzi, jak i techniki. Niektórzy nie umieli sobie poradzić z obsługą sprzętu, ale także system informatyczny nie jest idealny. 

Wszystkich komisji obwodowych było 24 481. Niektóre z nich będą czekały na wyborców nawet do 23.00. Przeszkodami, które blokował sprawne przeprowadzenie głosowania były wadliwie wydrukowane karty wyborcze i pogoda. Wichury spowodowały brak prądu w niektórych lokalach wyborczy. W takich miejscach, dzięki świeczkom i zastępczym lampom, wyborcy mogli cały czas oddawać głosy. 

Podsumowując dzień wyborów sędzia Kacprzak podkreślił, że głosowanie odbyło się spokojnie, bez istotnych problemów. Dodał, że PKW nie otrzymała oficjalnego potwierdzenia informacji o ekscesach takich jak próba "kupowania" głosów. Ustaleniem faktów zajmie się policja. (reb)
  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:25-02-2016 12:20
    Wprowadził:Hubert Puchała