KAROL PIWOŃSKI ZWYCIĘZCĄ KONKURSU "WYBIERAM WYBORY" - INFORMACJA PRASOWA

Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie zajął pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”, którego finał odbył się dziś w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej. Konkurs zorganizowały Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze.

Według przewodniczącego PKW sędziego Wojciecha Hermelińskiego poziom konkursu był tak wysoki, że Komisja miała dziś problem z wyłonieniem laureatów. "Powinno być 21 pierwszych miejsc" - przyznał przewodniczący PKW dodając, że Komisja jest pełna uznania dla wiedzy i świadomości prawa wyborczego uczestników dzisiejszego finału.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne: za I miejsce - 1200 złotych, za II – 700 złotych, a za III - 500 złotych. Opiekunowie najlepszych uczniów także otrzymali nagrody w wysokości 500 złotych. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” został zorganizowany przez PKW i KBW by upowszechniać wiedzę o prawie wyborczym i propagować ideę udziału w wyborach oraz świadome uczestnictwo w procesie wyborczym. Finaliści zostali wyłonieni spośród ponad 4,5 tysiąca uczniów, którzy przystąpili do konkursu. W pierwszym etapie konkursu uczniowie zmierzyli się z testem z wiedzy o prawie wyborczym, w drugim – pisali esej na jeden z trzech związanych z prawem wyborczym tematów.

Podczas dzisiejszego finału uczestnicy odpowiadali na trzy losowo wybrane pytania ze znajomości Kodeksu wyborczego o różnym stopniu trudności. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej wraz z Szefem Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj oceniali poprawność merytoryczną, staranność wypowiedzi i użytej argumentacji oraz umiejętności retoryczne uczestników.

Następna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” odbędzie się w przyszłym roku.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:25-04-2017 19:06
    Wprowadził:Anna Godzwon