TYSIĘCZNA AKCJA WYBORCZA W SAMORZĄDACH TEJ KADENCJI W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ NA DOLNYM ŚLĄSKU

23 lipca odbędą się wybory uzupełniające do Rady Gminy Nowa Ruda w województwie dolnośląskim, leżącej na obszarze działania Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Wałbrzychu. W statystyce Krajowego Biura Wyborczego
 to głosowanie ma numer 1000 – tyle wyborów, referendów i innych działań wyborczych miało miejsce w samorządach od początku ich kadencji w 2014 roku.

Akcje te to głosowania w wyborach uzupełniających do rad gmin i miejskich, wybory przedterminowe rad, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, referenda w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta lub rady – ale także obsadzanie mandatów bez głosowania tam, gdzie zgłoszony został tylko jeden kandydat, czy podejmowanie decyzji, że mandat pozostanie nieobsadzony, jeśli żaden komitet wyborczynie zgłosił swojego kandydata. To także wybory ponowne oraz wybory do nowo utworzonej rady.

Każdej niedzieli w całym kraju odbywa się średnio sześć wyborów lub referendów.

23 lipca odbędą się także:

  • przedterminowe wybory Wójta Gminy Gietrzwałd w woj. warmińsko-mazurskim,
  • przedterminowe wybory Rady Gminy Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim,
  • wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Radkowie na Dolnym Śląsku,
  • wybory uzupełniające do Rady Gminy Wiązownica na Podkarpaciu,
  • wybory uzupełniające do Rady Gminy Stare Miasto w Wielkopolsce.

W wyborach uzupełniających do Rad Gmin Łopuszno w woj. świętokrzyskim i Baranów w woj. wielkopolskim głosowanie nie odbędzie się,  a mandat zostanie obsadzony bez głosowania ze względu na zarejestrowanie w tych miejscach tylko jednej listy wyborczej  z tylko jednym kandydatem.

Nie odbędą się natomiast planowane na 23 lipca wybory uzupełniające do Rady Gminy Jedwabno ponieważ do Komisarza Wyborczego w Olsztynie nie wpłynęło żadne zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego w celu zgłaszania kandydata na radnego. W tej sytuacji mandat radnego w tym okręgu pozostaje nieobsadzony, a wybory zostaną powtórzone 6 a 9 miesiącem, licząc od dnia 23 lipca 2017 r. i zarządzi je Wojewoda Warmińsko – Mazurski.

Terminarz planowanych oraz przeprowadzonych wyborów i referendów znaleźć można na stronie Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego:

http://pkw.gov.pl/352_Wybory_i_referenda/1/381_Terminarz_wyborow_do_organow_samorzadu_terytorialnego_przeprowadzanych_w_trakcie_kadencji_2014_-_2018

Szczegółowe informacje o poszczególnych wyborach i referendach znajdują się na stronach internetowych Delegatur Krajowego Biura Wyborczego.

 

 

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:17-07-2017 16:13
    Wprowadził:Anna Godzwon