Kolejny test Systemu WOW zakończony powodzeniem

W Krajowym Biurze Wyborczym pomyślnie zakończył się drugi test informatycznego Systemu Wsparcia Organów Wyborczych. Test odbywał się w całym kraju i dotyczył modułów, odnoszących się do wyborów samorządowych. Kolejny przeprowadzony zostanie w listopadzie br.

W ramach drugiego testu prowadzona była przede wszystkim rejestracja list i kandydatów. Podczas niej zarejestrowano łącznie 5204 listy kandydatów i 9250 kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządu oraz 1294 kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wprowadzono także do systemu próbne składy 4774 obwodowych komisji wyborczych, łącznie liczących 18 971 członków.

Ostatnim etapem było próbne nadawanie numerów list dla komitetów wyborczych, które zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego odbywa się etapowo – w pierwszej kolejności w Państwowej Komisji Wyborczej, następnie u komisarzy wyborczych, wreszcie w miastach, gminach i dzielnicach m. st. Warszawy.

„Przebieg drugiego testu dowodzi, że System Wsparcia Organów Wyborczych jest dobrze przygotowany”– mówi Szef Krajowego Biura Wyborczego, Beata Tokaj.  Podkreśla, że testy systemu polegają na symulacji czynności, które zgodnie z Kodeksem wyborczym podejmowane będą w związku z wyborami samorządowymi. ”Wykonujemy dokładnie te działania, które będą za rok wykonywać organy wyborcze w całej Polsce. Tylko w taki sposób możemy przekonać się, czy system spełnia swoją rolę” – zaznacza minister Tokaj.

W ramach kolejnego testu systemu, który przeprowadzony zostanie w listopadzie sprawdzany będzie moduł, wspomagający pracę obwodowych komisji wyborczych wraz z wydrukami protokołów obwodowych. W dalszej części testowana będzie poprawność tworzenia zestawień, protokołów wyników oraz arkuszy kalkulacyjnych, zawierających dane z wyborów.

System Wsparcia Organów Wyborczych przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze. Będzie testowany regularnie do czasu wyborów samorządowych,  planowanych na jesień 2018 roku.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:31-10-2017 11:35
    Wprowadził:Anna Godzwon