Sędzia Hermeliński: instytucja nowych komisarzy wyborczych może naruszać konstytucję

Wprowadzenie nowych komisarzy wyborczych może naruszać konstytucję -  powiedział w programie „Fakty po faktach” Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Podkreślił, że zgodnie z ustawą zasadniczą nadzór na samorządem terytorialnym sprawuje Prezes Rady Ministrów i wojewodowie oraz Regionalne Izby Obrachunkowe. „Tu nie ma miejsca na żadnego komisarza, zwłaszcza na takiego, który w myśl proponowanych przepisów będzie miał rolę stanowiącą i decydować o podziale na okręgi i obwody” – podkreślił sędzia Hermeliński. W jego ocenie nowi komisarze będą „ciałem obcym w samorządach”, a przyznanie im roli organu stanowiącego może naruszać artykuł 171 konstytucji.

Wojciech Hermeliński po raz kolejny uznał za niewykonalne powołanie nowych komisarzy wyborczych w ciągu 60 dni. „Dziewięciu sędziów nie jest w stanie w ciągu dwóch miesięcy powołać prawie 400 komisarzy uczciwie, sumiennie i skrupulatnie”  - podkreślił. Zaznaczył, że kandydaci to będą osoby zupełnie świeże,  bez pojęcia o prawie wyborczym. „ Jak możemy z takimi osobami przystępować do wyborów?” – pytał Przewodniczący PKW.  W jego ocenie wprowadzona przez projektodawców poprawka o zakazie przynależności komisarzy do partii politycznej wiele nie zmieni. „Nie ma żadnej odpowiedzialności takiego komisarza, nie muszą być niezawiśli i apolityczni tak, jak sędziowie, którzy obecnie pełnią funkcję komisarzy.

Przewodniczący PKW dodał,  że na etapie prac komisji sejmowej nie widzi możliwości uczestniczenia w pracach nad projektem zmian w Kodeksie wyborczym, bo to się sprowadza do wysłuchiwania inwektyw o sfałszowaniu wyborów.  W jego ocenie podczas pras sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w Kodeksie wyborczym ”nie było śladu refleksji po stronie obozu rządzącego”, a „kompletnie nic” z obaw zgłaszanych przez PKW nie zostało w pracach komisji uwzględnione.  „Rozumiem, że to jest prawo posłów, że mogą uwzględnić albo nie, ale nawet nie było próby dyskusji na ten temat” – podkreślił sędzia Hermeliński.

Przewodniczący PKW zastrzegł jednocześnie, że choć nie widzi możliwości uczestnictwa w pracach parlamentarnych na obecnym etapie, to będzie chciał uczestniczyć w obradach Senatu nad nowym Kodeksem wyborczym.  Zaznaczył, że z doniesień medialnych wie,  iż marszałek Senatu chce zaprosić go na posiedzenie, podczas którego będą rozpatrywane zmiany w prawie wyborczym.

Wojciech Hermeliński po raz kolejny powtórzył, że proponowana nowelizacja Kodeksu wyborczego stanowi zagrożenie dla prawidłowego i terminowego przeprowadzenia wyborów samorządowych w przyszłym roku. „Chciałbym te wybory przeprowadzić, koledzy też. Ale jeśli mamy je przeprowadzać nie będąc pewnym, czy nam się to uda, to na pewno byłby to dla nas duży dyskomfort” – przyznał Przewodniczący PKW.

 

 

 

  

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:04-12-2017 22:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:04-12-2017 23:02
  Wprowadził:Anna Godzwon