Przewodniczący PKW: teraz czas na powołanie komisarzy wyborczych

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wyraził przekonanie, że szef MSWiA przedstawi kandydatów na komisarzy wyborczych „około 10 marca”. W programie „Jeden na jeden” w TVN24 sędzia Hermeliński zauważył, że do tej pory zgłosiło się 550 kandydatów na komisarzy, a do 26 lutego mogą jeszcze składać swoje aplikacje sędziowie. Jak powiedział, zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, Komisja będzie mieć czas do końca marca na powołanie stu nowych komisarzy. „Nie wiem, czy pan minister przedstawi nam wszystkich kandydatów, wiemy, że w końcu lutego mają oni szkolenie a potem egzamin” – zaznaczył. Przyznał, że gdyby wszyscy kandydaci mieli trafić do PKW, to „być może Państwowa Komisja Wyborcza będzie musiała spotykać się z kandydatami na komisarzy wyborczych w sobotę czy w niedzielę” – mówił. Podkreślił, że komisja nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

W programie Onet Rano. #Wiem Wojciech Hermeliński przyznał że PKW nadal ma obawy o możliwy przebieg wyborów samorządowych, organizowanych przez nowych komisarzy. Pozytywnie ocenił natomiast fakt, że na komisarzy mogą kandydować sędziowie, także ci, którzy jeszcze teraz pełnią funkcję komisarzy. „To będzie na pewno wsparcie dla tych nowych komisarzy” – podkreślił sędzia Hermeliński. Zaznaczył, że zgodnie z nowymi przepisami komisarz musi mieć wykształcenie prawnicze, być apolitycznym i dawać rękojmię należytego wykonywania swojej funkcji. Zapowiedział, że PKW będzie przeprowadzać szkolenia dla nowo powołanych komisarzy.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym stu nowych komisarzy wyborczych będzie powołanych na 5-letnią kadencję spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze oraz dających rękojmię należytego pełnienia tej funkcji. Kandydatów na komisarzy przedstawi Komisji minister spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów na komisarzy wyborczych, PKW niezwłocznie informuje o tym ministra, który wskazuje nowych kandydatów.  W przypadku niepowołania komisarzy przez PKW, powoła ich minister. Komisarze będą między innymi powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:22-02-2018 12:10
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:22-02-2018 12:10
  Wprowadził:Anna Godzwon