Przewodniczący PKW: zmiany w Kodeksie wyborczym pociągają za sobą duże wydatki

Słyszę ciągle zapewnienia – także od premiera - że pieniądze na wybory samorządowe się znajdą, ale do tej pory nie ma ich na koncie KBW – powiedział w Programie I Polskiego Radia Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Powtórzył, że na przeprowadzenie tych wyborów brakuje co najmniej pół miliarda złotych. Jak podkreślił sędzia Hermeliński taki wzrost wydatków wynika ze zmian w Kodeksie wyborczym – będzie 100 nowych komisarzy wyborczych, ponad 5, 5 tysiąca urzędników wyborczych czy podwójne składy obwodowych komisji wyborczych. Wreszcie niezbędne są środki na zakup kamer i oprzyrządowania do transmisji głosowania z lokali wyborczych. Przewodniczący PKW zaznaczył, że budżet Krajowego Biura Wyborczego był zgodnie z przepisami złożony w ministerstwie finansów do końca lipca ub. roku. Tymczasem projekt zmian w Kodeksie wyborczym został złożony w Sejmie 10 listopada.  

Wojciech Hermeliński zauważył także, że przepisy Kodeksu wyborczego dotyczące transmisji są bardzo ogólnie sformułowane i nie wiadomo na przykład, ile kamer miałoby być w każdej obwodowej komisji wyborczej. Między innymi o tej kwestii Przewodniczący PKW chciałby rozmawiać z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. „Liczmy na spotkanie z panem ministrem Brudzińskim, chcemy zasięgnąć opinii MSWiA, jak ono widzi te kwestie techniczne” – powiedział Przewodniczący PKW. „Chciałbym, żeby to się udało, jeśli nie, to jest w Kodeksie przepis o rejestrowaniu czynności w lokalach wyborczych” – zaznaczył Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW powiedział także, ze nowelizacja Kodeksu wyborczego zawiera wiele dobrych rzeczy – takich jak rozszerzenie uprawnień mężów zaufania czy karta do głosowania w formie książeczki. „Cały czas ubolewamy, że ustawodawca odszedł od systemu sędziowskiego, ale będziemy się temu przyglądali, pewnie od 12 marca będziemy powoływali komisarzy wyborczych, mamy nadzieję, że ten proces przebiegnie dobrze i nowe osoby sprawdzą się pomimo braku doświadczenia” – powiedział sędzia Hermeliński.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:05-03-2018 12:27
    Wprowadził:Anna Godzwon