Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński poinformował, że do poniedziałku, 5 marca, wpłynęło tylko około 70 zgłoszeń kandydatów na nowych urzędników wyborczych. W programie „Nie rządem Polska stoi” w Polsat News 2 sędzia Hermeliński przypomniał, że zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego w całej Polsce powinno być ponad 5 i pół tysiąca urzędników wyborczych. „Jest bardzo mało chętnych do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego, to jest zatrważające i jest to dla nas największy problem” – przyznał Przewodniczący PKW. Podkreślił, że nowi urzędnicy wyborczy powinni zostać powołani do końca kwietnia.

Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. O funkcję urzędnika wyborczego mogą ubiegać się jedynie osoby, które pracują w administracji rządowej lub samorządowej, albo są zatrudnione w podległych lub nadzorowanych przez nie jednostkach. Podziału zadań pomiędzy urzędników wyborczych w danej gminie dokonywał będzie komisarz wyborczy.

Urzędników wyborczych powołuje Szef Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.

Kandydaci na urzędników wyborczych powinni składać swoje zgłoszenia do dyrektorów delegatur Krajowego Biura Wyborczego. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań i terminu przyjmowania zgłoszeń znajdują się na stronach delegatur KBW.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:05-03-2018 19:00
    Wprowadził:Anna Godzwon