Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zapowiedział, że będzie chciał rozmawiać z ministrem spraw wewnętrznych i administracji miedzy innymi o sprawach dotyczących komisarzy i urzędników wyborczych oraz o kwestii transmisji online z lokali wyborczych. W programie „Sedno sprawy Radia Plus” sędzia Wojciech Hermeliński podkreślił, że chodzi między innymi o powoływanie przez PKW nowych komisarzy wyborczych i – jak to określił – system przedstawiania kandydatów na komisarzy przez MSWiA Państwowej Komisji Wyborczej. Innym problemem jest sprawa naboru urzędników wyborczych. „Tutaj będziemy mieli kłopot, ustawodawca wprowadził zasadę, że urzędnik wyborczy nie może wykonywać swoich obowiązków w gminie, gdzie jest zatrudniony i podejrzewam, że to jest główny powód, że ludzie się nie chcą zgłaszać” – powiedział Przewodniczący PKW.

Spotkanie z ministrem Joachimem Brudzińskim ma odbyć się w najbliszy wtorek, 13 marca. Według sędziego Hermelińskiego rozmowa „w mniejszym stopniu” dotyczyć będzie kwestii finansowych. „Sygnały do nas dochodzą, że pieniądze się znajdą, sam premier zapewniał, że się znajdą, nie wyobrażam sobie, żeby się nie znalazły, bo inaczej te wszystkie przedsięwzięcia, które są zawarte w Kodeksie wyborczym będzie bardzo trudno zrealizować” – powiedział Przewodniczący PKW. Przypomniał, że do najważniejszych osób w państwie zostało skierowane pismo w sprawie dodatkowych środków, jakie potrzebne są na przeprowadzenie wyborów samorządowych.

Wojciech Hermeliński poinformował także, że Państwowa Komisja Wyborcza odbyła już pierwsze posiedzenie z udziałem nowego Szefa Krajowego Biura Wyborczego. „Rozmowa była merytoryczna i pogłębiona, chciałbym, żeby ta współpraca układała się dobrze ze względu na nadchodzące wybory” – podkreślił Przewodniczący PKW.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:07-03-2018 10:50
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:07-03-2018 10:55
  Wprowadził:Anna Godzwon