Szef KBW Beata Tokaj: Konkurs „Wybieram wybory” to mała matura z prawa wyborczego

Chcemy edukować młodzież i uświadomić jej,  jak ważne są wybory  – powiedziała w Polskim Radiu 24 Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.  W środę, 1 marca odbędzie się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”, organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą wraz z Krajowym Biurem Wyborczym.  Na antenie PR24 minister Tokaj mówiła o celach i założeniach konkursu.

Beata Tokaj poinformowała,  że w pierwszym etapie konkursu 4649 uczniów z 567 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju napisze test, składający się z 25 pytań dotyczących Kodeksu wyborczego.  Ci, którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego, napiszą esej, a najlepsi spotkają się 25 kwietnia z Państwową Komisją Wyborczą, przed którą będą odpowiadać na wylosowane pytania.

Szef Krajowego Biura Wyborczego podkreśliła, że celem konkursu jest edukacja wyborcza młodzieży i uświadomienie jej, jak ważne są  wybory i prawo do głosowania.  „ Chcemy otwierać się na wyborców i wyrazem tego jest właśnie edukowanie młodzieży” – powiedziała minister.  Jej zdaniem startujący konkurs można określić jako „małą maturę” z prawa wyborczego.

Beata Tokaj zwróciła uwagę, że dzięki młodym ludziom startującym w konkursie, wiedza o prawie wyborczym dotrze także do ich rodzin, kolegów i znajomych. Dodała, że przed pierwszym etapem konkursu komisarze wyborczy oraz dyrektorzy delegatur KBW przeprowadzali spotkania z młodzieżą  i prezentowali wiedzę o prawie wyborczym.

Minister Tokaj dodała, że Krajowe Biuro Wyborcze planuje także kolejne działania edukacyjne, skierowane nie tylko do młodzieży, ale także do seniorów skupionych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:28-02-2017 16:27
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:28-02-2017 16:42
  Wprowadził:Anna Godzwon