Przewodniczący PKW: karta w formie broszury propozycją na wybory samorządowe

Państwowa Komisja Wyborcza proponuje, by w przyszłorocznych wyborach samorządowych wyborcy głosowali  na kartach do głosowania, które będą miały formę broszury. Poinformował o tym na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.  Podkreślił, że jest to propozycja, która w trakcie trwających konsultacji społecznych może jeszcze ulec modyfikacji.

W ocenie przewodniczącego Hermelińskiego  z przyczyn praktycznych PKW na ten moment nie widzi lepszego rozstrzygnięcia niż broszura - książeczka.  „Płachty w naszym przekonaniu i w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w dotychczasowych konsultacjach, nie zdają egzaminu” – powiedział sędzia Hermeliński.  Podkreślił, że karty-płachty odrzucili także w konsultacjach wyborcy niepełnosprawni  - z niepełnosprawnością ruchową czy niewidomi, którzy wymagają na karty wielkoformatowe nakładek w języku Braille’a .” Takie karty są niewygodne i nie dają gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w stu procentach." – powiedział przewodniczący PKW.

Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowane zostały różne rozmiary kart – od A0 do A4, także w formie książeczki.  Na pierwszej stronie  broszury  znaleźć miałaby się  między innymi instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce - spis treści, a na kolejnych – listy kandydatów  zgłoszonych przez  komitety wyborcze.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński  przyznał, że karta w formie książeczki jest „w zasadzie propozycją ostateczną”.  Zaznaczył jednak, że  Komisja nie będzie uchylać  się od dyskusji,  jeżeli w trakcie konsultacji pojawią się opinie o konieczności modyfikacji lub ulepszenia obecnej propozycji.  „Chodzi o to, żeby karta ta była jak najbardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy” – podkreślił przewodniczący PKW.


Szef Krajowego Biura Wyborczego minister Beata Tokaj powiedziała,, że karty do głosowania będą od  1 stycznia przyszłego roku zabezpieczane hologramami. Po raz pierwszy w skali ogólnopolskiej hologramy pojawią się podczas wyborów samorządowych, planowanych na jesień przyszłego roku.

Wyborcy mogą przekazywać swoje opinie o kształcie kart do głosowania poprzez strony internetowe www.pkw.gov.pl i www.kbw.gov.pl .

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:20-03-2017 13:18
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:20-03-2017 13:54
  Wprowadził:Anna Godzwon