Sędzia Hermeliński: nie umyliśmy rąk w sprawie kampanii bilboardowej

Ubolewam, że są takie przepisy, które nie pozwalają Państwowej Komisji Wyborczej interweniować, kiedy przedwcześnie rozpoczyna się kampania wyborcza – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. W programie „Tak jest” w telewizji TVN24 sędzia Hermeliński powtórzył, że PKW nie miała podstawy prawnej, by wszcząć działania w sprawie kampanii Polskiej Fundacji Narodowej.

Sędzia Hermeliński powiedział, że przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o partiach politycznych są tak skonstruowane, że PKW nie ma żadnej możliwości działania w takiej sytuacji, jak kampania bilboardowa „Sprawiedliwe sądy”. "To nie wynika z naszej niechęci, to nie jest tak, jak niektórzy mówią, że umyliśmy ręce, po prostu nie mamy podstaw do działania w tym momencie, a nie będziemy bez podstawy prawnej podejmować żadnych przedsięwzięć” – powiedział Przewodniczący PKW. Podkreślił, że zgodnie z prawem Komisja może podjąć działania dopiero wtedy, gdy będzie badać sprawozdanie finansowe partii lub komitetu wyborczego po kampanii wyborczej.  Zauważył jednocześnie, że dużo większe uprawnienia kontrolne wobec fundacji mają nadzorujący ją właściwy minister oraz organ samorządowy.

Wojciech Hermeliński powiedział także, że nikt nie odmawia rządowi prawa do prowadzenia kampanii informacyjnej, zwrócił jednak uwagę, że byłaby ona dużo bardziej transparentna, gdyby odbywała się bez pomocy fundacji, a ze środków budżetowych „A tak dochodzi do odbioru społecznego, że drogą okrężną władze próbują promować się w sposób, który może wpływać na rozstrzygnięcie kampanii wyborczej” – zauważył sędzia Hermeliński.

Przewodniczący PKW zwrócił uwagę, że Komisja wielokrotnie zalecała, by w okresie przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej powstrzymywać się od działań, które mogą rodzić wrażenie obchodzenia przepisów. Przyznał, że powinny istnieć takie mechanizmy, które pozwolą PKW kontrolować sytuacje, gdy partie jeszcze przed kampanią wyborczą z dużym wyprzedzeniem prowadzą działania, mogące mieć wpływ na wynik wyborów. Wojciech Hermeliński podkreślił, że na luki w prawie PKW wielokrotnie zwracała już uwagę w swoich wystąpieniach do najważniejszych osób w państwie. Wystąpienia te pozostały jednak  bez odpowiedzi.  

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:18-09-2017 19:29
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:18-09-2017 19:32
  Wprowadził:Anna Godzwon