Większość uczestników konsultacji za kartą – broszurą


ZOBACZ RAPORT

 

Ponad 70 procent uczestników konsultacji kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych opowiedziało się za kartą w postaci książeczki formatu A4. Niespełna 10 procent wybrało kartę wielkoformatową.  Nieco ponad 19 procent nie miało w tej sprawie zdania lub miało inne propozycje.

Takie dane przynosi raport z konsultacji, które Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze prowadziły od listopada 2016 do czerwca 2017 roku. Raport będzie miał charakter doradczy przy podejmowaniu przez PKW decyzji o ostatecznym kształcie kart w wyborach samorządowych.

W konsultacjach wzięło udział 13 136 wyborców z całego kraju. 12 964 osoby uczestniczyły w spotkaniach konsultacyjnych, 172 osoby przekazały swoje opinie przez Internet. Odbyło się 480 spotkań z wyborcami.

Za kartą wielkoformatową – tak zwaną „płachtą” opowiedziało się 1305 wyborców, co stanowi 9,94 %. Za kartą zbroszurowaną – tak zwaną „książeczką” – 9324 wyborców, co stanowi 70,98 %. 2507 osób nie miało w tej sprawie zdania, nie zajęło jednoznacznego stanowiska lub przedstawiło własne propozycje – co stanowi 19,08%.

Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że większość wyborców opowiada się także za taką informacją o sposobie głosowania, która będzie prosta i czytelna, pozbawiona prawniczych ozdobników i zawrze się w jednym zdaniu.

Zastrzeżenia wzbudziły proponowane przez PKW i KBW piktogramy.

Państwowa Komisja Wyborcza, podejmując decyzję o kształcie kart do głosowania kierować się będzie postanowieniami Kodeksu wyborczego, a raport z przeprowadzonych konsultacji będzie miał charakter doradczy.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadzą przed wyborami samorządowymi w 2018 roku szeroką kampanię informacyjną, by każdy wyborca wiedział, jak posługiwać się kartą wyborczą i jak oddać ważny głos.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:25-09-2017 9:33
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:25-09-2017 10:02
  Wprowadził:Bartosz Goździk