Wojciech Hermeliński dla portalu wiadomo.co: zmiany w PKW idą w kierunku jej upolitycznienia

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wyraził opinię, że odejście od systemu sędziowskiego w Państwowej Komisji Wyborczej to rezygnacja z apolityczności i niezawisłości tej instytucji. W wywiadzie dla portalu wiadomo.co sędzia Hermeliński ocenił, że chodzi między innymi o odsunięcie sędziów, bo teraz jest dla nich „niepogoda”. „Nie wiem po co tworzyć taką hybrydę. Trzeba jasno powiedzieć: odchodzimy od systemu sędziowskiego i wprowadzamy system partyjno – rządowy”–powiedział Wojciech Hermeliński komentując nowy sposób wyłaniania członków PKW.

W myśl poselskiego projektu Państwowa Komisja Wyborcza miałaby składać się z dwóch sędziów – po jednym z Trybunału Kontytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego – oraz z siedmiu osób wybieranych przez Sejm. „Nawet jeżeli założymy, że nowo powołane osoby będą starały się być apolityczne, to jednak będą powołane przez Sejm, który jest ciałem politycznym” – podkreślił sędzia Hermeliński. Dodał, że kandydaci będą zgłaszani przez partie polityczne, a to siłą rzeczy jest przeniesienie elementu politycznego do PKW. Zwrócił uwagę, że to Komisja bada sprawozdania finansowe partii. „Osoby, które będą dominowały w składzie Komisji, będą zatem sędziami we własnej sprawie” – ocenił Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. 

Sędzia Hermeliński powiedział także, że przepisy zmieniające Kodeks wyborczy zostały napisane przy braku wyobraźni i umiejętności przewidywania, co się może zdarzyć przy wprowadzaniu ich w życie w tak krótkim czasie.  Powtórzył, że chodzi tu o nowych komisarzy wyborczych i zmiany w Krajowym Biurze Wyborczym, ale także o kwestie związane z podziałem kraju na okręgi i wprowadzenie nowych zasad uznawania ważności głosu.”Wszystkie te rewolucyjne zmiany wchodzą w życie w bardzo krótkim czasie. Gdyby zostały uchwalone znacznie wcześniej i byłby czas na przygotowanie się do przeprowadzenia wyborów, to pewnie byśmy aż tak bardzo nie alarmowali. Wtedy szansa na sprawne przeprowadzenie wyborów samorządowych byłaby znacznie większa niż obecnie” – podkreślił Przewodniczący PKW.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:22-11-2017 20:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:22-11-2017 21:01
  Wprowadził:Anna Godzwon