Przewodniczący PKW: upolitycznienie procesu wyborczego

Jeżeli odstępuje się od systemu sędziowskiego, a wprowadza się ludzi, którzy mogą być członkami partii, to jest to upolitycznienie procesu wyborczego - powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński w programie „Czarno na białym” w TVN24. Sędzia Hermeliński odniósł się w ten sposób do jednej z proponowanych zmian w Kodeksie wyborczym, zgodnie z którą obecnych komisarzy wyborczych – sędziów – będą mogły zastąpić osoby bez wymogu apolityczności.

W ocenie Przewodniczącego PKW zmiana dotycząca komisarzy wyborczych to jedna z dwóch kluczowych propozycji w projekcie zmian Kodeksu wyborczego. „Można z tego wyciągnąć wniosek, że chodzi o to, by taki komisarz był bardziej spolegliwy albo podatny na różnego rodzaju próby czy sugestie, które by pozwoliły na odpowiednie wykrojenie okręgów” – zauważył Wojciech Hermeliński.

Za drugą kluczową zmianę sędzia Hermeliński uznał nową organizację Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z projektem nowelizacji Państwowa Komisja Wyborcza ma wybrać nowego Szefa KBW spośród kandydatów zgłoszonych przez Sejm, Senat i Prezydenta RP. Przewodniczący PKW uznał tę propozycję za uderzenie w PKW. „Nam to pęta ręce, nie mamy żadnej swobody, a musimy wybrać osobę, do której mamy zaufanie” – wyjaśnił. W jego ocenie chodzi o wprowadzenie do KBW osób, które będą w jakiś sposób nadzorować sędziów z PKW czy patrzeć im na ręce. „Na pewno nie poprawi to jakości działania KBW, to jest polityka” – oświadczył sędzia Hermeliński.

W rozmowie z Brygidą Grysiak Przewodniczący PKW wyraził opinię, że jeśli nie uda mu się przekonać „choćby jednego posła” do swoich racji, "to będziemy chyba musieli poważnie rozważyć nasze odejście". „Może ktoś inny na naszym miejscu będzie lepszy i lepiej to przeprowadzi” – powiedział Wojciech Hermeliński. Podkreślił, że PKW musi wykonywać przepisy Kodeksu wyborczego, także jeśli zostanie on znowelizowany, ale ocenił, że „na dziś” jest to nierealne.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:28-11-2017 22:20
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:29-11-2017 10:36
  Wprowadził:Anna Godzwon