Sędzia Hermeliński: nie straszymy, przedstawiamy wątpliwości

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że największym zagrożeniem dla przeprowadzenia wyborów samorządowych w 2018 roku jest projekt wprowadzenia nowych komisarzy wyborczych i zmiany w Krajowym Biurze Wyborczym. W programie „Nowy dzień w Polsat News” sędzia Hermeliński podkreślił, że te zmiany, w połączeniu z nowymi zasadami uznawania ważności głosu oraz mogącymi się pojawić problemami z systemem informatycznym mogą mieć negatywny wpływ na przyszłoroczne głosowanie. „Nie mówimy tego po to, by straszyć, przedstawiamy uczciwie nasze wątpliwości” – powiedział Przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński uznał za „szalony” pojawiający się wśród polityków pomysł, by PKW zleciła zewnętrznej firmie rekrutację prawie 400 nowych komisarzy wyborczych. „Mamy zaangażować naszych pełnomocników, musimy zatem poznać kandydatów, ich życiorys, doświadczenie, którego osoba z zewnątrz z całą pewnością nie będzie mieć” – zauważył. Uznał także, że projekt poprawki zgodnie z którą komisarze nie mogliby należeć do partii politycznej niewiele zmienia, jeśli chodzi o apolityczność komisarzy. Podkreślił, że pełniący obecnie funkcje komisarzy sędziowie są z zasady apolityczni i niezawiśli. W ocenie Przewodniczącego PKW można nie być członkiem partii a być otwartym na oczekiwania czy sugestie ze strony organów politycznych. „Do dziś nie dostałem żadnego wyjaśnienia, dlaczego ustawodawca chce odejść od systemu sędziowskiego, co się takiego stało, ze sędziowie, którzy bardzo dobrze wypełniali swoje funkcje, nie mogą dalej być komisarzami” – podkreślił Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem osoby nie będące sędziami mogą być podatne na sugestie na przykład przy podziale kraju na okręgi wyborcze, co ma być zadaniem nowych komisarzy. „Rodzi się podejrzenie, ze skoro projektodawca nie widzi w tej roli sędziów, to można domyślać się, jaka jest istota tej zmiany” – dodał przewodniczący PKW.

Sędzia Hermeliński zaznaczył,  że jest daleki od myśli, że ordynacja jest zmieniana „pod siebie”. „Mam nadzieję, że nie jest to ideą projektodawców, ale tak się może stać, bo projektowanie zapisów pod siebie w sensie obecnego układu może się przenieść na kolejny układ polityczny. To ze wszech miar niedobre, niecelowe, bezzasadne i naganne” – oświadczył Przewodniczący PKW. Dodał, że Komisja w projekcie zmian w Kodeksie wyborczym widzi także dobre rozwiązania, takie jak kamery w lokalach wyborczych czy poszerzenie uprawnień mężów zaufania. Podkreślił jednocześnie, że przejrzystość i uczciwość wyborów jest już wystarczająco gwarantowana przez obecnie obowiązujące przepisy.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:29-11-2017 11:28
    Wprowadził:Anna Godzwon