Wojciech Hermeliński: będziemy uczestniczyć w kolejnych etapach procesu legislacyjnego

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński zapowiedział powrót PKW i KBW do prac nad zmianami w Kodeksie wyborczym w kolejnych etapach prac legislacyjnych – w tym w Senacie. Sędzia Hermeliński mówił o tym w wywiadzie dla „Sygnałów dnia” w programie I Polskiego Radia. "Liczymy, że być może chociaż niektórych posłów przekonamy do naszych uwag" - podkreślił.

Wojciech Hermeliński wyjaśnił, że na obecnym etapie prac komisji nadzwyczajnej nie było możliwości przedstawiania merytorycznego stanowiska wobec projektowanych zmian w Kodeksie wyborczym. Podkreślił, że podczas obrad komisji padały natomiast oskarżenia o sfałszowanie wyborów samorządowych w 2014 roku. „Nie obrażamy się, ustawodawca ma prawo wprowadzać zmiany, ale wszystkie zarzuty dotyczące rzekomych fałszerstw są bezpodstawne” – powiedział Przewodniczący PKW. Dodał, że w przypadku poprzednich wyborów samorządowych sądy uwzględniły zaledwie 53 z prawie 1,5 tysiąca złożonych protestów wyborczych. „W żaden sposób te sytuacje nie mogły przełożyć się na generalnie na całe wybory, trudno mówić  o fałszerstwach, kiedy do dziś nie ma żadnych przekonywujących na to dowodów” – zaznaczył sędzia Hermeliński. Przewodniczący PKW po raz kolejny powtórzył, że wbrew niektórym stwierdzeniom, wyniki wyborów samorządowych 2014 są opublikowane na stronie internetowej.

Sędzia Hermeliński ponownie wyraził opinię, że powołanie prawie 400 komisarzy wyborczych w ciągu 60 dni jest nierealne. ‘Komisarze to są nasi pełnomocnicy, to nie mogą być osoby z listy, które po kolei odhaczymy, musimy mieć o nich wiedzę” – podkreślił. Przewodniczący PKW pozytywnie ocenił zapowiedź wprowadzenia do projektu zmian w Kodeksie wymogu apolityczności komisarzy, zaznaczył jednocześnie, że nie zmienia to faktu, że komisarz może być sympatykiem takiej czy innej partii.

 

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:04-12-2017 9:14
    Wprowadził:Anna Godzwon