Przewodniczący PKW: głos każdego wyborcy będzie wzięty pod uwagę

Około 10 tysięcy osób wzięło udział w prowadzonych przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze konsultacjach kształtu kart do głosowania – poinformował w Polskim Radiu 24 przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Przypomniał, że konsultacje trwają dziś do północy i zapewnił, że głos każdego wyborcy będzie wzięty pod uwagę przy tworzeniu raportu z przekazanych opinii. Według przewodniczącego Hermelińskiego decyzja o wyglądzie karty zapadnie w październiku bieżącego roku.

Wojciech Hermeliński powiedział, że celem konsultacji było zapytanie wyborców, jaka karta będzie dla nich wygodniejsza i bardziej przyjazna – czy karta wielkoformatowa, tak zwana „płachta” czy karta zbroszurowana, tak zwana „książeczka”. Jak podkreślił, w czasie ponad półrocznych konsultacji odbywały się spotkania z przedstawicielami młodzieży szkolnej, studentów, słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku, środowisk osób niepełnosprawnych i z wszystkimi tymi, którzy chcieli przekazać swoje opinie. Swoje stanowiska nadesłały także liczne organizacje czy instytucje. Opinie były zbierane zarówno podczas spotkań, jak i przez stronę internetową Państwowej Komisji Wyborczej i jej kanały w portalach społecznościowych.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że ci wyborcy, którzy wzięli udział w spotkaniach i mieli możliwość zapoznania się z proponowanymi wzorami kart, częściej wskazywali „książeczkę” jako lepszą dla nich kartę, niż ci, którzy obie propozycje znali jedynie z Internetu. Zaznaczył że wiele uwag zgłoszonych zostało do propozycji informacji o tym, jak głosować, by oddać ważny głos – zarówno do treści pisanej, jak i obrazkowej. „Ulepszymy tę informację, pamiętając jednocześnie, że nie może być zbyt długi tekst, by wyborca nie zniechęcił się, czytając go” – przyznał Wojciech Hermeliński. Dodał, że raport z konsultacji będzie opublikowany po wakacjach. „Każdy głos będzie rozważony, żadna opinia nie będzie faworyzowana, każdy głos jest dla nas ważny”  - zapewnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Sędzia Hermeliński zapowiedział także, ze po zaprezentowaniu ostatecznego wzoru karty do głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze rozpoczną akcję edukacyjną poświęconą temu, jak głosować, żeby głos był ważny.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:30-06-2017 14:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:30-06-2017 15:59
  Wprowadził:Paweł Chojecki