Przewodniczący PKW w RMF FM: nikt z nami nie rozmawiał o planowanych zmianach

Będę chciał przedstawić posłom nasze stanowisko podczas pierwszego czytania projektu zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie – powiedział w Rozmowie RMF FM Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. Podkreślił, że nikt nie rozmawiał z Państwową Komisją Wyborczą ani z Krajowym Biurem Wyborczym o planowanych zmianach. „Nawet nikt nie chciał skierować do nas tego projektu po jego wniesieniu do Sejmu, prosząc o opinię” – zaznaczył sędzia Hermeliński.  

Przewodniczący podkreślił, że PKW i KBW nie odbierają ustawodawcy prawa do zmiany kodeksu wyborczego, w taki sposób, w jaki uważa za stosowne „Ustawodawca ma prawo system wyborczy modyfikować i zmieniać. Ale chodzi o to, żeby to było zrobione w taki sposób, żeby dawało nam szanse na przeprowadzenie wyborów, bo odnieśliśmy wrażenie, że są to przepisy ułożone na zasadzie, jak ktoś sobie wyobraża, jak one powinny wyglądać, ale zupełnie inna jest praktyka” – zaznaczył sędzia Hermeliński. Dodał, ze PKW musi mieć pewność, ze proponowane zmiany dadzą się zrealizować podczas planowanych na jesień przyszłego roku wyborów samorządowych.  

Wojciech Hermeliński podkreślił, że projektowane przepisy to istotna zmiana jakościowa, jeśli chodzi o strukturę organów wyborczych i terminy, jakie są przewidziane na czynności nowych komisarzy. „Liczymy na to, że ustawodawca w trakcie procesu legislacyjnego będzie te przepisy jeszcze zmieniał i poprawiał tak, można było je zastosować bez narażenia się na destabilizację całego procesu wyborczego” – podkreślił Wojciech Hermeliński. Dodał, że problemem będzie chociażby powołanie nowych 396 komisarzy wyborczych w ciągu 60 dni. „Nie wiem, jak będzie wyglądała rekrutacja, chcielibyśmy spotkać się z każdym kandydatem, bo nie możemy w ciemno, z łapanki brać ludzi, których jedynym kryterium jest wykształcenie prawnicze” – oświadczył Wojciech Hermeliński. Wyjaśnił, ze obecnie kandydaci na komisarzy są sędziami, co gwarantuje ich apolityczność, a dodatkowo przed powołaniem PKW spotyka się z takim kandydatem, by poznać jego kompetencje i wiedzę.

Sędzia Hermeliński powiedział także, że planowany w projekcie Kodeksu wyborczego podział Polski na okręgi w ciągu 3 miesięcy i na obwody głosowania w ciągu miesiąca jest nierealny. Zaznaczył, że dokonywać go będą nowi komisarze, bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej ocenił też, że projektowany nowy kształt PKW to hybryda łącząca sędziów i osoby powoływane przez Sejm, które w jego ocenie będą miały konotacje polityczne „Wiem, ze sędziowie nie są teraz cenieni, ale ustawodawca przed laty ocenił, że będą oni najlepsi do przeprowadzania wyborów, bo są apolityczni i niezawiśli. Szkoda, że od tego się odchodzi” – powiedział Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW powtórzył, że organizacja wyborów pod rządami nowych przepisów kosztowałaby dwukrotnie więcej, niż planowano. W budżecie na przyszły rok na organizację wyborów samorządowych zaplanowane jest 307 milionów złotych. Z szacunków Krajowego Biura Wyborczego wynika, że na wybory trzeba by dodatkowo wydać około 327 milionów złotych.

  • Drukuj
  • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
  • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
  • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
  • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
  • Data utworzenia:16-11-2017 20:56
    Wprowadził:Anna Godzwon