Przewodniczący PKW w Polsat News 2: poważne niebezpieczeństwo dla wyborów samorządowych

W  proponowanych zmianach w Kodeksie wyborczym widzimy poważne niebezpieczeństwo dla wyborów samorządowych - powiedział w programie „Lewy do prawego” w Polsat News 2 Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Wyjaśnił, że głównym problemem jest brak odpowiedniego czasu na wdrożenie nowych przepisów, dotyczących między innymi podziału kraju na okręgi i obwody głosowania oraz wyposażenie komisji obwodowych w sprzęt do transmisji internetowej z lokali wyborczych.

„Jest naszym obowiązkiem wykonać to, co ustawodawca uchwali i dlatego musimy uprzedzić, że będzie nam bardzo trudno lub będzie wręcz niemożliwością zrealizować w myśl nowych przepisów procedurę wyborczą do samorządów” – oświadczył sędzia Hermeliński. Przewodniczący PKW zaznaczył, że gdyby zmiany w prawie wyborczym pojawiły się kilka miesięcy wcześniej, to przy odpowiedniej vacatio legis można byłoby wdrożyć je w życie.  „Staramy się na te przepisy patrzeć z dużą dożą przychylności, ale zmiana struktury wyborczej w tak krótkim czasie jest najgorszą rzeczą” – powiedział. Zwrócił uwagę na konieczność powołania przez PKW prawie 400 nowych komisarzy wyborczych w ciągu 60 dni od wejścia w życie ustawy. „Nie możemy tego zrobić na zasadzie loterii, bo komisarz to ma być pełnomocnik PKW w terenie, musimy poznać taką osobę, mieć do niej zaufanie”  - zauważył sędzia Hermeliński. Dodał, że w projekcie zmian w Kodeksie wyborczym nie ma wymogu apolityczności komisarzy. „Założenie jest takie, żeby odpolitycznić wybory, ale idzie to w odwrotnym kierunku” – ocenił Przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński pozytywnie ocenił natomiast projektowane przepisy dotyczące mężów zaufania, kart do głosowania w formie książeczki, czy kamer w lokalach komisji wyborczych. Jego zdaniem kamery pozwolą obywatelom nabrać większego zaufania do przejrzystości wyborów, zwłaszcza podczas liczenia głosów. Skrytykował jednocześnie proponowane zmiany dotyczące ważności głosu. Według propozycji na ważność głosu nie będą wpływać  zamazywanie kratek przy nazwiskach kandydatów czy dopiski w kratkach. „Obawiam się, że teraz głosów nieważnych może być jeszcze więcej” – przyznał sędzia Hermeliński. Jednocześnie wykluczył masową skalę fałszerstw wyborczych. „Liczba głosów nieważnych w 2014 roku nie jest wynikiem fałszerstwa, tylko nieumiejętności stawiania krzyżyka” – powiedział przewodniczący PKW.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:18-11-2017 2:32
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:18-11-2017 13:46
  Wprowadził:Anna Godzwon