Przewodniczący PKW: od 2015 roku wszystkie wybory bez problemów

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze od 2015 roku zorganizowały wybory prezydenckie, parlamentarne, referendum ogólnokrajowe, ponad tysiąc wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach a także liczne refenda lokalne. Wszystkie odbyły się bez problemów – powiedział w programie RZECZoPOLITYCE Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Odniósł się w ten sposób do powtarzanego zarzutu o nieprawidłowościach  podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. „W 2014 r. był problem z niewłaściwym systemem komputerowym i tylko z tym” – podkreślił Przewodniczący PKW.

Wojciech Hermeliński powtórzył, że proponowane zmiany w Kodeksie wyborczym mogą doprowadzić do chaosu podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. „Obawiamy się, że te rewolucyjne zmiany wchodzą w życie za późno” – powiedział sędzia Hermeliński. Zwrócił uwagę, że wyborami zajmować się będą ludzie bez doświadczenia – czyli nowi komisarze wojewódzcy i powiatowi, których liczba sięgnie 400. Ich głównym zadaniem będzie wytyczenie nowego podziału kraju na okręgi i obwody głosowania. W opinii Wojciecha Hermelińskiego nie ma powodu do odebrania kompetencji radom gmin, które obecnie dzielą swój teren na okręgi wyborcze. „Oddanie okręgów w ręce osób niedoświadczonych, być może poddanych naciskom ze strony ugrupowań partyjnych może prowadzić do tego, że okręgi będą miały dziwaczny kształt” – ocenił Przewodniczący PKW.

Sędzia Hermeliński zaznaczył również, że w myśl nowych przepisów odwołany zostanie Szef Krajowego Biura Wyborczego. „Jeśli wymienia się go na kilka miesięcy przed wyborami, zmienia się też struktura KBW, to pozbawia się nas instrumentów do działania” – podkreślił.

Przewodniczący PKW zauważył, że zwiększenie liczby komisarzy wyborczych, wprowadzenie podwójnych komisji obwodowych oraz wyposażenie lokali wyborczych w kamery i sprzęt do transmisji online może spowodować, że koszt wyborów samorządowych wzrośnie o połowę – z planowanych 307 do ponad 630 milionów złotych.  Jednocześnie Przewodniczący PKW podkreślił, że komisja popiera wprowadzenie kamer do lokali wyborczych tak, by obywatele mogli na bieżąco śledzić proces głosowania i liczenia głosów. Podobnie PKW popiera zapis o kartach do głosowania w formie broszury  - jak podkreślił Wojciech Hermeliński za kartą - „książeczką” opowiedziała się większość wyborców, biorących udział w prowadzonych przez PKW i KBW konsultacjach.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:20-11-2017 13:22
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:20-11-2017 15:20
  Wprowadził:Anna Godzwon