Wojciech Hermeliński dla wyborcza.pl: ten projekt jest jak mina

Jeżeli projekt zmian w Kodeksie wyborczym zostanie uchwalony w kształcie, w jakim wpłynął do Sejmu, to przeprowadzenie wyborów samorządowych będzie graniczyło z cudem – ocenił w wywiadzie dla wyborcza.pl Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem problemem projektowanej nowelizacji jest nie tylko wprowadzenie nowej struktury organów wyborczych, ale także brak czasu na przeprowadzenie wszystkich zmian. 

Sędzia Hermeliński zapowiedział, że w czwartek, 23 listopada, będzie chciał zabrać głos w Sejmie i  dać sygnał posłom, by zastanowili się nad wprowadzeniem tych instytucji, które mogą najbardziej uderzyć w prawidłowy przebieg wyborów.  Tego dnia ma odbyć się pierwsze czytanie projektu ustawy, której częścią są zmiany w Kodeksie wyborczym.

"Ten projekt jest jak mina" - powiedział w wywiadzie dla Justyny Dobrosz-Oracz Przewodniczący PKW. W ocenie Wojciecha Hermelińskiego proces wyborczy będzie zagrożony między innymi  ze względu na wprowadzenie nowych 396 komisarzy wyborczych – wojewódzkich i powiatowych – którzy dzielić będą Polskę na okręgi wyborcze i obwody głosowania. Komisarzy tych ma powołać  Państwowa Komisja Wyborcza, ale nie wiadomo, według jakich zasad.  „Czy mamy dać ogłoszenie do gazety, czy ktoś za nas to zrobi, czy te osoby przyjadą tu na casting?” – pytał Przewodniczący PKW. Podkreślił, że obecnie PKW powołuje 51 komisarzy spośród sędziów na wniosek ministra sprawiedliwości, po zapoznaniu się z życiorysem i dokonaniami kandydata oraz rozmowie z nim. Wojciech Hermeliński zwrócił uwagę, że nowych komisarzy nie będzie już obowiązywał wymóg apolityczności. „Zmiana sędziów na osoby nam nieznane, bez żadnego przygotowania teoretycznego i praktycznego to jest problem, zwłaszcza w sytuacji, gdy te osoby będą się zajmowały podziałem na okręgi” – podkreślił. Zdaniem sędziego Hermelińskiego  nie można wykluczyć nacisków ze strony partii czy takich zachowań komisarzy, które będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom partii.  „Nie chce tego zakładać, ale takie niebezpieczeństwo jest” – powiedział sędzia Hermeliński.

Przewodniczący PKW zwrócił także uwagę, że proponowana zmiana na stanowisku Szefa Krajowego Biura Wyborczego oznaczać będzie destabilizację pracy Komisji. Wyjaśnił, że to na KBW spoczywa cały ciężar przeprowadzenia wyborów od strony organizacyjnej, administracyjnej, technicznej i finansowej. Proponowany przepis o powoływaniu nowego Szefa KBW spośród kandydatów przedstawionych przez Sejm, Senat i Prezydenta RP Wojciech Hermeliński ocenił jako „wprowadzenie konia trojańskiego do PKW” . „To nie jest tak, że przyjdzie tu menedżer ze spółki i będzie zarządzał, tu trzeba mieć duże doświadczenie i wieloletnią praktykę” – podkreślił Przewodniczący PKW.

Sędzia Hermeliński zapewnił, że wybory są zabezpieczone przed fałszerstwami, bo w obwodowych komisjach wyborczych zasiadają przedstawiciele komitetów wyborczych, a ich pracę obserwują mężowie zaufania.  „Mężowie zaufania już teraz mogą filmować liczenie głosów, więc nie bardzo wiem, przed kim i przed czym trzeba wybory zabezpieczać” – podkreślił Przewodniczący PKW. W jego ocenie wprowadzenie drugiej komisji do liczenia głosów spowolni pracę obwodowych komisji wyborczych i opóźni podanie wyników głosowania. „Nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli w stanie -  tak jak planowaliśmy – podać następnego dnia wyniki głosowania. To będzie co najmniej dwa dni” – ocenił Wojciech Hermeliński.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:21-11-2017 19:14
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:21-11-2017 21:42
  Wprowadził:Anna Godzwon