Pierwszy test Systemu WOW zakończony pomyślnie

Krajowe Biuro Wyborcze pomyślnie zakończyło pierwszy z serii testów informatycznego Systemu Wsparcia Organów Wyborczych. Test odbył się w całym kraju i dotyczył modułów, odnoszących się do wyborów samorządowych. Kolejny rozpoczął się w poniedziałek, 16 października br.

W ramach pierwszego testu formułowane były między innymi przykładowe meldunki z informacjami o liczbie wyborców, okręgów wyborczych oraz liczbie mandatów do obsadzenia w danym okręgu w wyborach do rad gmin, powiatów i województw.  Prowadzona była także testowa rejestracja komitetów wyborczych. Podczas niej zarejestrowano 14 ogólnopolskich i 1524 komitety lokalne. Najwięcej rejestracji komitetów dokonały Delegatury KBW w Rzeszowie – 138 i w Lesznie – 125. Wprowadzono do systemu składy 1152 terytorialnych komisji wyborczych, łącznie liczących 9113 członków.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników tego testu, bo to jest w praktyce symulacja wyborów samorządowych”– mówi Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.  Zaznacza, że pracownicy KBW sprawdzali dokładnie takie same procedury, jakie będą wykonywać po zarządzeniu wyborów. „Na żadnym etapie testu nie zostały stwierdzone błędy prawne i merytoryczne, a zgłaszane propozycje i sugestie dotyczyły jedynie kwestii technicznych oraz zwiększenia funkcjonalności systemu” – podkreśla minister Tokaj.

W ramach kolejnego testu systemu, który rozpocznie się 16 października, sprawdzane będą moduły rejestracji list kandydatów do rad gmin, powiatów i województw oraz rejestracji kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będzie także testowane nadawanie numerów list komitetom wyborczym od szczebla ogólnopolskiego po lokalny. Następnym etapem będzie powołanie składów obwodowych komisji wyborczych.

System Wsparcia Organów Wyborczych przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze. Będzie testowany regularnie do czasu wyborów samorządowych, planowanych na jesień 2018 roku.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:13-10-2017 17:25
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:16-10-2017 13:06
  Wprowadził:Anna Godzwon