Szef KBW: jest możliwe, by nad ranem następnego dnia były znane wyniki wyborów samorządowych 2018

Krajowe Biuro Wyborcze chce, by wyniki wyborów samorządowych w 2018 roku były na bieżąco podawane na stronie internetowej – powiedziała w telewizji wPolsce.pl Szef KBW Beata Tokaj. Podkreśliła, że tempo podawania tych wyników zależeć będzie od pracy obwodowych komisji wyborczych – tego jak szybko policzą one głosy i czy nie popełnią błędów w protokołach. Wyjaśniła, że protokoły komisji będą przekazywane do komisarzy wyborczych i dopiero po weryfikacji przez nich będą mogły trafić na stronę internetową. „Jest możliwe, by nad ranem były znane wyniki wyborów” – przyznała minister Tokaj.

Szef Krajowego Biura Wyborczego zaznaczyła jednocześnie, że gdyby ustawodawca zamierzał wprowadzać zmiany w Kodeksie wyborczym przed wyborami samorządowymi, to dla KBW byłby to poważny problem. „Gdyby w tych wyborach miało nie być jednomandatowych okręgów wyborczych,  musielibyśmy  wtedy zmieniać cały system informatyczny” – podkreśliła minister Tokaj. Dodała, że im wcześniej znane będą ewentualne zmiany w Kodeksie wyborczym, tym szybciej Krajowe Biuro Wyborcze będzie mogło się do nich przygotować. Beata Tokaj zwróciła uwagę, że system informatyczny wspomagający pracę organów wyborczych przechodzi aktualnie fazę testów. „Dwa testy wypadły bardzo dobrze, przed nami trzeci – obciążeniowy” – powiedziała minister Tokaj. Zapewniła jednocześnie, że Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadzi wybory samorządowe zgodnie z wolą ustawodawcy.

Beata Tokaj wyraziła ponadto opinię, że do końca roku Państwowa Komisja Wyborcza powinna podjąć decyzję, jak będzie wyglądać karta do głosowania w wyborach samorządowych. Przypomniała, że zdecydowana większość uczestników konsultacji, prowadzonych przez PKW i KBW, opowiedziała się za kartą w postaci broszury A4.  Szef KBW podkreśliła, że jeśli PKW zdecyduje się na kartę –„książeczkę”, to zgodnie z Kodeksem wyborczym będzie to karta z instrukcją głosowania na pierwszej stronie, spisem treści na drugiej i listami komitetów wyborczych od trzeciej strony takiej karty. Minister Tokaj przypomniała ponadto, że postulowane przez część środowisk przezroczyste urny wyborcze są używane już w głosowaniach od 1 lipca 2016 roku.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:03-11-2017 13:56
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:03-11-2017 14:04
  Wprowadził:Anna Godzwon