PKW i KBW stawiają na edukację przed wyborami samorządowymi

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić akcje edukacyjne i przekazywać wyborcom wiedzę o prawie wyborczym przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Zapowiedziała to w rozmowie w telewizji wPolsce.pl Szef KBW Beata Tokaj. Podkreśliła, że jednym z elementów tej edukacji jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy, szkolny etap konkursu odbędzie się w najbliższy czwartek, 9 listopada.

Minister Tokaj zauważyła, że w II edycji Konkursu, poświęconej wyborom samorządowym bierze udział niemal dwukrotnie więcej uczniów, niż w I edycji. 9 listopada o godz. 10.00 przystąpi do testu 7 852 uczniów  z 881 szkół ponadgimnazjalnych. „Konkurs jest po to, by krzewić idee prawa wyborczego, szerzyć wiedzę na temat wyborów samorządowych oraz świadomego uczestnictwa w głosowaniu”- powiedziała Beata Tokaj. Dodała, że dzięki takiej wiedzy i poprzez uczestnictwo w wyborach młodzi mogą zyskać wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu.

Szef KBW zwróciła uwagę, że od 2015 roku zarówno PKW jak i Krajowe Biuro Wyborcze wychodzą do wyborców po to, by zaznajamiać ich z prawem wyborczym.  Członkowie PKW, dyrektorzy Delegatur, Komisarze Wyborczy czy pracownicy KBW odwiedzają różne środowiska – od szkół przez uczelnie wyższe po uniwersytety III wieku – i przekazują wiedzę o Kodeksie wyborczym. Beata Tokaj zapowiedziała, że takie działania będą kontynuowane przez zaplanowanymi na przyszły rok wyborami samorządowymi.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:07-11-2017 15:32
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:08-11-2017 9:49
  Wprowadził:Anna Godzwon