Dziś I etap Konkursu "Wybieram wybory"

7 852 uczniów z 881 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło dziś do I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram wybory". Druga edycja Konkursu poświęcona jest wyborom samorządowym, które odbędą się jesienią 2018 roku.

„Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników” – mówi Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Dodaje, że fakt, iż tylu uczestników bierze udział w Konkursie świadczy o tym, że tematyka wyborcza cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.

Uczestnicy Konkursu rozwiązują będą test wyboru, składający się z 25 pytań.  Zakres tematyczny testu obejmuje te działy Kodeksu wyborczego, które dotyczą wyborów do rad i sejmików, wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Pytania dotyczątakże przepisów wstępnych i karnych oraz zapisów o organach wyborczych.

Po zakończeniu testu – o godzinie 12.00 – pytania wraz z poprawnymi odpowiedziami zostaną opublikowane na stronie www.pkw.gov.pl oraz stronie http://wybieramwybory.pl . Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada.

Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.

W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania – podobnie jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie - 800, a za trzecie – 600 złotych. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 złotych. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Informacje na temat Konkursu są systematycznie publikowane na stronie www.pkw.gov.pl oraz na portalu edukacyjnym http://wybieramwybory.pl . Informacje znajdują się także na profilach Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej w serwisach  społecznościowych.

Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

W I edycji konkursu, która odbyła się wiosną bieżącego roku, wzięło udział ponad 4 600 uczniów z niemal 570 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Karol Piwoński z VIII Liceum Ogólnokształcącego im.  Władysława IV w Warszawie. Drugie miejsce zajął Jakub Żebrowski z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Bosko z Łodzi, a trzecie – Karolina Grygorczyk z Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika - Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:08-11-2017 10:04
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:09-11-2017 11:25
  Wprowadził:Anna Godzwon