Sędzia Hermeliński: nie jesteśmy podporządkowani żadnej partii, tylko Konstytucji i Kodeksowi wyborczemu.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński oświadczył, że PKW jest gotowa przeprowadzić jednego dnia referendum ogólnokrajowe i wybory samorządowe, jeśli taka będzie wola zarządzających te działania organów – czyli Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. Podkreślił jednak, że w świetle obowiązującego prawa połączenie w jednym akcie wyborczym referendum ogólnokrajowego i  wyborów samorządowych jest niemożliwe. 

Szef PKW przypomniał w oświadczeniu dla mediów, że Komisja w piśmie do Prezydenta RP sprzed dwóch tygodni zwróciła uwagę, iż przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory samorządowe może nastręczać liczne problemy. Sędzia Hermeliński wymienił między innymi konieczność zatrudnienia około pół miliona osób w odrębnych komisjach wyborczych i referendalnych oraz zakup dodatkowych urn do przeprowadzenia referendum, których koszt sięga 30 milionów złotych.

„Treść naszego stanowiska była jasna i nie uprawnia do wygłaszania opinii, że PKW jest połączona z opozycją” – podkreślił  przewodniczący. Dodał że Komisja nie jest podporządkowana żadnej partii a jedyne, czemu jest podporządkowana, to Konstytucja i Kodeks wyborczy „My swoje obowiązki wykonamy, bo są dla nas święte” – powiedział dziennikarzom sędzia Hermeliński.

Wojciech Hermeliński poinformował ponadto, że PKW zwróciła się o spotkanie z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą.  Jak powiedział, członkowie Komisji chcą przedstawić osobiście wszystkie wątpliwości i poznać prezydenckie stanowisko wobec nich.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:26-05-2017 12:18
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:26-05-2017 13:12
  Wprowadził:Bartosz Goździk