1 czerwca spotkanie szefów PKW i KBW z pełnomocnikiem Prezydenta RP do spraw referendum

Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj poinformowała, że w czwartek, 1 czerwca dojdzie do spotkania Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego i Szefa KBW z pełnomocnikiem Prezydenta RP do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą.

O takie spotkanie zwrócił się dzisiaj przewodniczący PKW. Jak mówił Wojciech Hermeliński podczas spotkania z dziennikarzami, chce on przedstawić prezydenckiemu ministrowi wszystkie wątpliwości i problemy, jakie mogą wynikać z przeprowadzenia tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę. Komisja chce także poznać prezydenckie stanowisko wobec tych wątpliwości.

Sędzia Hermeliński powiedział także, że PKW jest gotowa przeprowadzić jednego dnia referendum ogólnokrajowe i wybory samorządowe, jeśli taka będzie wola zarządzających te działania organów – czyli Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. Podkreślił jednak, że w świetle obowiązującego prawa połączenie w jednym akcie wyborczym referendum ogólnokrajowego i  wyborów samorządowych jest niemożliwe. 

Szef PKW przypomniał w oświadczeniu dla mediów, że Komisja w piśmie do Prezydenta RP sprzed dwóch tygodni zwróciła uwagę, iż przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory samorządowe może nastręczać liczne problemy. Sędzia Hermeliński wymienił między innymi konieczność zatrudnienia około pół miliona osób w odrębnych komisjach wyborczych i referendalnych oraz zakup dodatkowych urn do przeprowadzenia referendum, których koszt sięga 30 milionów złotych.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:26-05-2017 15:21
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:27-05-2017 23:05
  Wprowadził:Anna Godzwon