Przewodniczący PKW w Polsat News: do końca sierpnia musimy wiedzieć, jakie są decyzje w sprawie połączenia wyborów samorządowych i referendum

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że ze względu na konieczność przedstawienia preliminarza budżetowego na 2018 rok, PKW powinna do końca sierpnia wiedzieć, jakie są ostateczne decyzje w sprawie ewentualnego połączenia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Przypomniał, że ostatnie wybory samorządowe kosztowały ponad 290 milionów złotych, a sam tylko koszt dodatkowych urn na karty w referendum to około 30 milionów.

W programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News sędzia Hermeliński podkreślił, że PKW nie będzie do niczego przekonywać prezydenta, który zapowiedział już referendum w sprawie zmian w konstytucji na dzień Święta Niepodległości – 11 listopada przyszłego roku. Podczas planowego na najbliższy czwartek spotkania z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą chce natomiast przedstawić trudności, jakie mogą się pojawić przy połączeniu tego referendum z wyborami samorządowymi, których data w przyszłym roku wypada także 11 listopada.

Przewodniczący PKW po raz kolejny podkreślił, że wybory samorządowe i referendum mogą odbyć się tego samego dnia, ale jako osobne przedsięwzięcia, z osobnymi komisjami i lokalami wyborczymi. „Jest to do wykonania, ale na pewno trudniejsze, niż dwa osobne terminy” – przyznał Wojciech Hermeliński. Zwrócił uwagę, że do przeprowadzenia wyborów i referendum potrzebne są osobne komisje wyborcze, a to oznacza konieczność zatrudnienia około pół miliona członków obwodowych komisji. Przypomniał, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku był problem z obsadzeniem pełnych składów tych komisji. Do tego w całym kraju delegatury Krajowego Biura Wyborczego powinny zatrudnić około 200 informatyków, obsługujących podwójną procedurę głosowania.

Przewodniczący PKW odniósł się także do terminu wyborów samorządowych, które w 2018 roku wypadają w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co może chociażby rodzić problemy z zachowaniem ciszy wyborczej podczas obchodów tego święta „Nie możemy niczego domagać się od ustawodawcy, nie będziemy namawiać do zmiany kodeksu wyborczego w tym zakresie, nie mamy inicjatywy ustawodawczej, powinni o takiej nowelizacji zdecydować marszałkowie Sejmu i Senatu” – powiedział szef PKW. W jego ocenie jedyną korzyścią takiego połączenia wyborów i referendum, ale trudną w tym momencie do oszacowania, może być wyższa frekwencja, która jak podkreślił w Polsce czasami jest "kompromitująco niska".

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:27-05-2017 22:58
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:27-05-2017 23:02
  Wprowadził:Anna Godzwon