W czwartek spotkanie z pełnomocnikiem Prezydenta RP ds. referendum

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i Szef KBW Beata Tokaj spotkają się przed południem w czwartek, 1 czerwca, z Zastępcą Szefa Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnikiem do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą.

O takie spotkanie zwrócił się w ubiegłym tygodniu przewodniczący PKW. Jak mówił Wojciech Hermeliński podczas spotkania z dziennikarzami, chce on przedstawić prezydenckiemu ministrowi wszystkie wątpliwości i problemy, jakie mogą wynikać z przeprowadzenia tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę. Komisja chce także poznać prezydenckie stanowisko wobec tych wątpliwości.

Sędzia Hermeliński zapowiedział także, że PKW jest gotowa przeprowadzić jednego dnia referendum ogólnokrajowe i wybory samorządowe, jeśli taka będzie wola zarządzających te działania organów – czyli Prezydenta RP i Prezesa Rady Ministrów. Podkreślił jednak, że w świetle obowiązującego prawa połączenie w jednym akcie wyborczym referendum ogólnokrajowego i  wyborów samorządowych jest niemożliwe. 

Szef PKW przypomniał w oświadczeniu dla mediów, że Komisja w piśmie do Prezydenta RP z 11 maja br. zwróciła uwagę, iż przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory samorządowe może nastręczać liczne problemy. Sędzia Hermeliński wymienił między innymi konieczność zatrudnienia około pół miliona osób w odrębnych komisjach wyborczych i referendalnych oraz zakup dodatkowych urn do przeprowadzenia referendum, których koszt sięga 30 milionów złotych.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:31-05-2017 13:42
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:31-05-2017 13:48
  Wprowadził:Anna Godzwon