Przewodniczący PKW: nie możemy wykraczać poza prawo, które jest nam dane

Nie wiem, czy posłowie chcieliby uregulować sprawę prowadzenia kampanii przed oficjalnym zarządzeniem wyborów – powiedział Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w programie #RZECZoPOLITYCE w rzeczpospolita.tv.  Wojciech Hermeliński powtórzył, że na mocy obecnie obowiązującego prawa PKW nie ma żadnych możliwości, by zajmować się kampanią bilboardową Polskiej Fundacji Narodowej.

Sędzia Hermeliński przyznał, że ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji jak wcześniejsze rozpoczęcie kampanii. W związku z tym nie dał PKW żadnych narzędzie do badana takiej sprawy. „Nie możemy wykraczać poza prawo, które jest nam dane. Możemy tylko zbadać sprawozdanie finansowe po kampanii” – podkreślił przewodniczący PKW.  Dodał, że nie jest także rolą Komisji badanie zgodności z prawem działań samej Polskiej Fundacji Narodowej, bo od tego jest zgodnie z prawem minister nadzorujący fundację i sprawujący także nadzór organ samorządu terytorialnego.

Przewodniczący PKW przyznał, że niejasne sytuacje związane z tak zwaną „prekampanią” mogą się powtarzać. Podkreślił jednak, że Komisja nie może naruszać przepisów i tworzyć podstaw do działań, które wykraczają poza uprawnienia PKW. „Jedyne nasze uprawnienie, to jest kontrola sprawozdań finansowych”  - powiedział Wojciech Hermeliński.

Wniosek do PKW o skonktrolowanie kampanii "Sprawiedliwe sądy" złożyła .Nowoczesna. W stanowisku, przyjętym na posiedzeniu w poniedziałek, 18 września, PKW uznała, że nie ma żadnych narzędzi do zbadania tej sprawy. Zwróciła jednocześnie uwagę, że może dokonywać oceny tej kwestii jedynie w ramach badania sprawozdań finansowych partii, które mogą być uznane za beneficjentów tej kampanii. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła także, że nie jest powołana do dokonywania ocen działalności podmiotów innych niż partie polityczne i komitety wyborcze, np. fundacji i stowarzyszeń, w związku z czym nie jest uprawniona do oceniania działań prowadzonych przez takie podmioty, a tym bardziej do władczego ingerowania w te działania.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:19-09-2017 16:13
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:20-09-2017 15:07
  Wprowadził:Anna Godzwon