Krajowe Biuro Wyborcze rozpoczyna ogólnopolskie testy systemu informatycznego

Z początkiem października Krajowe Biuro Wyborcze rozpocznie testy systemu Wsparcia Organów Wyborczych. Testy obejmą Delegatury KBW i będą dotyczyły modułów, odnoszących się do wyborów samorządowych. To pierwszy z serii testów, które będą prowadzone przed wyborami, planowanymi na jesień 2018 roku.

System Wsparcia Organów Wyborczych pełnić będzie pomocniczą rolę przy przeprowadzaniu wyborów samorządowych. „System nie liczy głosów” –  podkreśla Szef Krajowego Biura Wyborczego, Beata Tokaj. Dodaje, że podstawę obliczenia wyników głosowania stanowi ciężka praca członków obwodowych komisji wyborczych, którzy liczą głosy, oddane w lokalach wyborczych. „System służy do weryfikowania prawidłowości obliczeń - między innymi przy przeliczaniu głosów na mandaty - i do wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości” – zaznacza minister Tokaj.

W ramach pierwszego testu zostaną sformułowane przykładowe meldunki wyborcze. Znajdą się w nich między innymi informacje o liczbie wyborców, okręgów wyborczych oraz mandatów do obsadzenia w danym okręgu w wyborach do rad gmin, powiatów i województw.  Prowadzona będzie także testowa rejestracja komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim i ogólnowojewódzkim oraz rejestracja komitetów lokalnych. W ramach testu Delegatury będą ponadto sprawdzać moduły odnoszące się do powoływania terytorialnych komisji wyborczych.

System WOW przygotowany został przez Krajowe Biuro Wyborcze.  

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:28-09-2017 15:29
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:29-09-2017 9:59
  Wprowadził:Anna Godzwon