PKW wystąpi do instytucji europejskich ws. finansów Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Państwowa Komisja Wyborcza zwróci się do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i prezydium Parlamentu Europejskiego o informacje na temat finansów grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  Poinformował o tym dziennikarzy Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

PKW zajmowała się na posiedzeniu sprawą pism partii Razem, Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, które wniosły o zbadanie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2015 rok. Jak powiedział Przewodniczący PKW partie te na podstawie doniesień prasowych podnosiły, że EKR miała wspierać kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.

Sędzia Hermeliński przypomniał, że PKW w ubiegłym roku badała sprawozdanie finansowe PiS i nie dopatrzyła się w nim żadnych nieprawidłowości, które mogłyby skutkować jego odrzuceniem. Podkreślił jednocześnie, że doniesienia prasowe nie są wystarczającą okolicznością dla Państwowej Komisji Wyborczej. Dlatego też PKW postanowiła zwrócić się do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i prezydium Parlamentu Europejskiego o nadesłanie stosownych informacji w tej sprawie. „Będziemy się starali, żeby te informacje dotarły do nas jak najszybciej, by nie przedłużać tej kwestii” – powiedział Przewodniczący PKW. Zastrzegł też, że nie może uprzedzać ewentualnych decyzji Komisji, nie mając pełnych informacji.

Sędzia Hermeliński przypomniał też, że zgodnie z polskim prawem finansowanie kampanii wyborczej z zagranicy jest nielegalne.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:02-10-2017 14:37
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:02-10-2017 14:38
  Wprowadził:Anna Godzwon