Seniorzy z Legionowa za kartą-broszurą ze szczegółową instrukcją

Bardziej szczegółową instrukcję na kartach do głosowania i wyraźniejszą instrukcję graficzną postulowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Legionowa, którzy wzięli udział w konsultacjach kształtu kart do głosowania prowadzonych przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. Zdecydowana większość uczestników spotkania opowiedziała się za kartą w postaci broszury.

Dyrektor Zespołu Prawnego i Organizacji Wyborów Lech Gajzler przestawił uczestnikom spotkania generalne zasady, jakimi rządzą się wybory samorządowe i na przykładzie Legionowa wyjaśnił, jakie karty wyborcy dostaną w przyszłorocznych wyborach w lokalach wyborczych. Zaprezentował słuchaczom UTW zarówno kartę – tzw. płachtę formatu A0 oraz zbroszurowaną kartę – książeczkę formatu A4.  Seniorzy zostali poproszeni o opinię nie tylko o samym kształcie kart, ale także o treści instrukcji do głosowania.

Zdecydowana większość uczestników dyskusji opowiedziała się za kartą w postaci broszury. Jednocześnie seniorzy zgłosili szereg uwag do zaproponowanej treści instrukcji do głosowania. Zdaniem słuchaczy UTW powinna być ona bardziej szczegółowa i zawierać także ostrzeżenie przed oddaniem nieważnego głosu. Wątpliwości wzbudziła także instrukcja graficzna, która w opinii seniorów powinna być bardziej przejrzysta.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz na kanałach PKW i KBW w portalach społecznościowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:12-05-2017 16:01
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:12-05-2017 16:32
  Wprowadził:Anna Godzwon