Przewodniczący PKW: przeprowadzimy referendum zgodnie z wolą Prezydenta RP

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział, że zgodnie z decyzją prezydenta, PKW przeprowadzi referendum w sprawie zmian w konstytucji 11 listopada przyszłego roku. Przewodniczący PKW oraz Szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj spotkali się w Pałacu Prezydenckim z Zastępcą Szefa Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum, ministrem Pawłem Muchą.  

Wojciech Hermeliński powiedział po spotkaniu dziennikarzom, że minister Mucha powtórzył decyzję prezydenta o przeprowadzeniu referendum w dniu 11 listopada.  Podkreślił, że PKW akceptuje tę datę, bo rolą Państwowej Komisji Wyborczej nie jest odnoszenie się do terminu. ”Szanujemy decyzję  pana prezydenta i referendum przeprowadzimy, nie ma żadnych powodów do obaw" - zapewnił przewodniczący PKW. Zaznaczył, że to od parlamentu zależy teraz, czy utrzymana zostanie wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych, wypadających także 11 listopada przyszłego roku. Sędzia Hermeliński podkreślił, że PKW jest do dyspozycji Sejmu, gdyby podjął on prace zmierzające do zmiany ściśle określonej daty wyborów samorządowych tak, by nie wypadały one w tym samym dniu, co planowane przez prezydenta referendum.

Przewodniczący PKW poinformował także, że Andrzej Duda odpowie na list Komisji, w którym zwraca ona uwagę na trudności, jakie mogą wystąpić przy przeprowadzeniu jednego dnia wyborów samorządowych i referendum. „Minister Mucha powiedział, że nasze sugestie i wątpliwości będą wzięte pod uwagę” – powiedział Wojciech Hermeliński. Przypomniał, że w wyborach samorządowych odmiennie niż w referendum nie głosuje się za granicą i na statkach morskich, różna jest też godzina otwarcia lokali wyborczych.

fot. K.Sitkowski/KPRP (1) W.Olkuśnik/KBW (2-9)

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:01-06-2017 13:04
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:01-06-2017 17:41
  Wprowadził:Anna Godzwon