Studenci SGH za poprawkami w instrukcji do głosowania na kartach wyborczych

Instrukcja głosowania na karcie w wyborach samorządowych musi być bardziej czytelna – uznali studenci Szkoły Głównej Handlowej, którzy wzięli udział w spotkaniu z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim. Podczas konsultacji kształtu kart do głosowania studenci zwracali uwagę, że instrukcja w formule, przygotowanej przez PKW może być niezrozumiała i dawać pole do nadinterpretacji.

Sędzia Hermeliński przestawił studentom kodeksowe uwarunkowania, którymi musi kierować się PKW, ustalając wzór karty do głosowania. Z tego, jak podkreślił, wynikają także niektóre sformułowania,  które muszą się w takiej instrukcji pojawić – „lista”, „karta” czy „kandydat”. Przewodniczący PKW przyznał, że Komisja stoi przed niełatwym zadaniem znalezienia równowagi między jak najprostszym językiem, zrozumiałym dla każdego wyborcy, a zwrotami, wymaganymi przez Kodeks wyborczy.

W dyskusji studenci zwracali uwagę, że mylące może być sformułowanie o jednej liście kandydatów, którą musi wybrać wyborca, by następnie oddać głos na jednego kandydata. Może ono bowiem sugerować, że należy wybrać całą listę. Ich zdaniem instrukcja powinna być bardzo precyzyjna, by nie zostawiała możliwości dowolnego rozumienia. Studenci sugerowali konkretne zapisy: „Wybierz jednego kandydata z tylko jednej listy” czy „Wybierz tylko jedną listę kandydatów i tylko przy jednym nazwisku postaw znak x” . Zdaniem uczestników konsultacji bardziej wyraźnie – zarówno słownie jak i obrazkowo – powinien zostać określony głos nieważny, co w ich opinii mogłoby zminimalizować ryzyko oddania takich głosów. Uczestnicy spotkania opowiedzieli się także za zmianą pozostałych obrazków w instrukcji do głosowania, tak by uczynić je bardziej przejrzystymi.

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze będą prowadzić konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW na portalach społecznościowych. 

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:01-06-2017 18:27
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:01-06-2017 18:30
  Wprowadził:Anna Godzwon