O platformie edukacyjnej „Wybieram wybory” w Polskim Radiu 24

Rozpoczynamy informowanie i edukowanie obywateli o wyborach samorządowych, które odbędą się jesienią przyszłego roku – tak o uruchomieniu witryny „Wybieram wybory” mówił w sobotę w Polskim Radiu 24 dyrektor Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. Jak podkreślił, stronata ma w sposób przystępny i prostym językiem przekazywać informacje niezbędne dla wyborcy - w tym jak głosować, by oddać ważny głos. Dyrektor Lorentz zwrócił uwagę, że wybory te są najbardziej skomplikowane ze wszystkich głosowań – zarówno dla organów, które je przeprowadzają jak i dla wyborców, którzy muszą podjąć jednocześnie kilka decyzji, oddając głosy do poszczególnych rad oraz wybierając wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Dyrektor Lorentz podkreślił, że jednym z zadań Państwowej Komisji Wyborczej jest rozszerzanie wiedzy o prawie wyborczym i Komisja realizuje je także poprzez nowo uruchomioną stronę. Wyjaśnił, że wyborca znajdzie na niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące głosowania, rejestru wyborców, jak również materiały filmowe, przybliżające zadania organów samorządowych. „Wyborcy często identyfikują się z najbliższą sobie radą gminy, a mniej z powiatem czy województwem samorządowym” – zauważył Krzysztof Lorentz. Dodał, że na stronie www.wybieramwybory.pl są także szczegółowe informacje dla wyborców niepełnosprawnych i o udogodnieniach, z jakich mogą skorzystać, by wziąć udział w głosowaniu.  Zapowiedział, że w przypadku zarządzenia referendum ogólnokrajowego, na stronie pojawią się także wszystkie informacje, dotyczące tego głosowania.

Krzysztof Lorentz wyraził nadzieję, że podejmowane przez Państwową Komisję Wyborczą działania wpłyną także na zwiększenie frekwencji wyborczej. „Brak wiedzy jest prawdopodobnie jedną – choć nie jedyną – przyczyną niskiej frekwencji” – zauważył dyrektor Lorentz.

Na stronie www.wybieramwybory.pl znajdują się szczegółowe informacje dla wyborców, informacje o udogodnieniach w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych, a także animowane filmy, przybliżające nie tylko reguły Kodeksu wyborczego, ale także zadania rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, do których będziemy wybierać swoich przedstawicieli w 2018 roku.

Na stronie znajduje się także test z wiedzy o prawie wyborczym, przygotowany na podstawie pytań z Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym każdy teraz może sprawdzić swoją wiedzę i świadomość wyborczą.

Platforma będzie systematycznie uzupełniana o informacje, dotyczące pozostałych wyborów – do Parlamentu Europejskiego, do Sejmu RP i Senatu RP oraz Prezydenta RP.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:04-06-2017 17:57
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:04-06-2017 18:00
  Wprowadził:Anna Godzwon