Symulacja głosowania w wyborach samorządowych w liceum Kołłątaja

Uczniowie z warszawskiego liceum im. Hugona Kołłątaja, którzy uczestniczyli wcześniej w konsultacjach kształtu kart do głosowania, wzięli dziś udział w symulacji wyborów samorządowych, przeprowadzonej przez przedstawicieli Krajowego Biura Wyborczego. Młodzież "głosowała" przy użyciu proponowanej przez Państwową Komisję Wyborczą zbroszurowanych kart w formacie A4 oraz kart pojedynczych. Wszyscy uczniowie "oddali" ważne głosy.

Młodzi ludzie "głosowali" na czterech kartach do głosowania do czterech szczebli samorządu terytorialnego, jakie będą wybierane w Warszawie - do rad dzielnicy, do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta. Wszyscy uczniowie postawili jeden znak "x" w kratce przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata. Przy tej okazji uczniowie, którzy w przyszłym roku po raz pierwszy będą mogli wziąć udział w głosowaniu, interesowali się, jaki dokument tożsamości należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego, co dzieje się z kartami do głosowania po podliczeniu głosów i jak wygląda praca w obwodowej komisji wyborczej. Dyskusja dotyczyła także kampanii przed wyborami samorządowymi, ciszy wyborczej oraz ewentulnego przeprowadzania w jednym dniu wyborów samorządowych i referendum w sprawie zmian w konstytucji. Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego odpowiadali także na pytania o głosowanie Polaków za granicą oraz o możliwe dopuszczalne zachowania w lokalu obwodowej komisji wyborczej, które nie będą łamaniem ciszy wyborczej. 

Podczas wcześniejszego spotkania konsultacyjnego uczniowie opowiedzieli się za kartą w formie broszury A4, ale skrytykowali proponowaną graficzną instrukcję głosowania i niektóre zapisy informacji, jak oddać ważny głos. Zaproponowali także wyraźniejsze określenie spisu listu list komitetów wyborczych.

Młodzi ludzie interesowali się także, czy i kiedy w Polsce będzie można głosować przez Internet. Ich zdaniem takie głosowanie mogłoby się odbywać niekoniecznie we własnym domu wyborcy czy przez aplikację w telefonie, ale przede wszystkim w specjalnych „głosomatach” w lokalach wyborczych, zabezpieczonych tak, by głos nie mógł być zniekształcony przez hakerów.  

Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze prowadzą konsultacje kształtu kart do głosowania do końca czerwca. Po wakacjach opublikowany zostanie raport z konsultacji, a opinie wyborców będą miały charakter doradczy przy ustaleniu ostatecznego wzoru karty do głosowania. PKW planuje zaprezentowanie ostatecznego wzoru jesienią tego roku.

Opinie można zgłaszać także za pośrednictwem strony www.pkw.gov.pl oraz poprzez kanały PKW i KBW w portalach społecznościowych.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Finał II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”
 • Wojciech Hermeliński: z szefem MSWiA o komisarzach, urzędnikach i kamerach
 • Sędzia Hermeliński: tylko ok. 70 osób zgłosiło się na razie na urzędników wyborczych
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:14-06-2017 13:46
  Wprowadził:Anna Godzwon
 • Data modyfikacji:14-06-2017 13:50
  Wprowadził:Anna Godzwon